DVD Kartı Nedir ?

DVD kartını basit bir şekilde açıklamak gerekirse; optik tabanlı bir medya olup, temel görevleri; DVD videolarının oynatılması ile verilerin depolanmasıdır. Birçok sektörde kullanılan DVD kartı kendi pazarını oluşturmuş durumda bulunuyor. İş, sağlık, talih oyunları, otel sektörlerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

DVD kart içerisinde bulunan verilere bilgisayar tarafından erişilerek elde edilir. DVD kartın içeriği birçok sektöre göre değişmektedir. Özellikle oyun sektöründe (PS3, Xbox vb. aygıtlar) çok fazla kullanılıyor.

DVD business kart

DVD kartların çalışması için gerekli bir DVD rom aygıtına ihtiyaç vardır. DVD kartların çalışması için sadece DVD Rom’a ihtiyaç yoktur. Aynı zamanda DVD oynatıcı aygıtlar tarafından da çalıştırılabilir.

DVD kartların çıkış tarihine bakarsak, 2004 yılında Serious isimli USA şirketi tarafından yapılmıştır. İlk olarak Manchester United takımı için yapılmıştır.

manchester united dvd kartı

Sonrasında gelişen DVD kartlar birçok alanda kullanılmaya başlandı. Özellikle hediye kart sistemini ortaya çıkardı. Kartın içinde yer alan değeri ise manyetik okuyucu sayesinde silmek ve aktif etmek kolaylaşmıştır. Bu kartlar klasik kredi kartları ile aynı boyutlara sahiptir. Toplamda 160 MB’lık bir alana sahiptir.

DVD kartlar boyutlarına göre farklı kapasitelere sahiptir. 85mm*64mm olan kartlar 570 MB olurken; 85mm*54mm olanlar ise 150 MB alana sahiptir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir