Ebru Sanatında Suyun Hazırlanması İşlemi

Ebru sanatı basit bir ifadeyle su üstüne yazı yazma sanatı olarak ifade edilmektedir. Kıvamı arttırılmış bir sıvı üzerinde çeşitli boyalar sayesinde desenler verilerek, bu desenlerin kağıda aktarılması olarak bilinmektedir. Ebru sanatında kullanılan malzemelerin temelinde su ve toprak bulunmaktadır. Yaşamın temelinde de su ve toprak vardır. Bu açıdan çok manidar bir özelliğe sahiptir. Su ve toprak bir araya gelerek değişik şekiller ortaya çıkmaktadır. Bu şekiller ya bir gökyüzüne benzemektedir, ya denizin dalgasına, ya çiçeğe, ya böceğe benzemektedir. Hep yaşamdan bir şeyler ortaya çıkarmaktadır. Hayatın temelini oluşturan iki malzeme bir araya gelerek yine hayatın içindeki şekilleri bizlere sunmaktadır.

ebru sanatı

Ebru yapmak için kullanılan su içme suyu olmalıdır. Temiz bir su ve yumuşak bir su olmalıdır. Kireçli sular ebru sanatının kalitesini düşürür. Ebru sanatı için kullanılan tekne de deterjan ile yıkanmamalıdır. Çünkü bu kimyasallar ebru sanatına  zarar verir. Ebru sanatında kitre kullanıldıysa birkaç kez tülbent yardımı ile süzülmelidir. Ama deniz kadayıfı kullanıldıysa böyle işleme gerek yoktur. Hemen kullanılır. İlk koyduğumuz sıvı üzerinde hava kabarcıkları oluşabilir. Bir kaç kez hiç bir şey yapılmadan saman kağıdı ile alınırsa bu kabarcıklar temizlenir. Çok soğuk su kullanılırsa sıvıyı hazırladığımız malzeme çok uzun sürede erir. Suyun  ve sıvının sıcaklığı aynı olmalıdır. bu sebeple ılık su kullanılması gerekir.

Kullanacağımız suyun miktarı da önemlidir.

Eğer su az ise yani tekne çok yoğun gözüküyorsa boyalar açılmaz veya boyalar dibe çökebilir. Yada boyaların kumlanmasına neden olabilir.

Eğer su çok fazla ise; o zaman da boyalar kağıt üzerinde akar ve istediğimiz görüntüleri alamayız. Bunu anlamanın yöntemleri vardır. Bir zemin oluşturup bir battal ebru sanatı oluşturup bir damla damlatarak biz ile çekilebilir. Eğer biz ile çekildiğinde oluşan çizgi çok şiddeti bir şekilde geri dönüyorsa, bu teknenin çok yoğun olduğunu ve içerisine su koymamız gerektiğini göstermektedir. Eğer biz ile çekildiğinde çizgi çok hızlı bir şekilde sürükleniyorsa, bu da  suyun çok olduğunu biraz daha yoğunluğunun arttırılması gerektiğine işaret eder.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir