Ebru Sanatının Çeşitleri Hakkında

Ebru Sanatının İncelikleri ve Püf Noktaları

Ebru yaparken temizleme kağıdı sürekli yanımızda olmalıdır. Tozlardan arındırmak için bu gereklidir. ikinci kullanacağımız boyanın  ilk boyaya göre ödü biraz daha fazla olmalıdır. Daha fazla sıkıştırılmasını sağlar  ve damar halini almasını sağlar. Bizler yardımı ile gelgit ebrusu yapılabilir. Yukarı aşağı biz yardımı ile gidip gelinerek yapılır gelgit ebrusu. Tarak yardımı ile yapılan ebru ise tarak ebru olarak bilinmektedir. Daha sonra kağıdımız ters çevrilerek arada hava kabarcıkları olmadığına dikkat ederek yavaşça kağıdı çektiğimizde şekiller kağıda aktarılmış olacaktır.

ebru sanatı

Geleneksel Türk ebru çeşitleri iki kısımda incelenmektedir. Bunlardan ilki daha soyut çalışmalar ile ortaya çıkan ve yüzyıllar önce  yapılmış ebru çeşididir. İkincisi son üç yüz seneden beri uygulanan çiçek, yaprak, kuşa benzer şekillerle ortaya çıkarılan ebru çeşididir. Ebru kelime anlamı buluta benzeyen demektir. Battal ebru, ebrunun temelini oluşturur. Fırça darbeleri ile boyalar damlatılarak yapılan ebrular battal ebru çeşididir. İstenildiği kadar renk boya damlatılabilir. Biz yardımı ile yapılan şekiller taramalı, şal, gelgit ebrusu olarak adlandırılır. Tarak denilen malzeme ile yapılan ebru çeşidi ise taraklı ebru olarak ifade edilir. Çelikten şekillerle yapılmıştır. Suyun üzerine biz ile damla bırakıp sağa sola çekilerek yapılan şekillere hatip ebru denir. Bin yedi yüzlü yıllarda Ayasofya caminin hatibi  hatip Mehmet Efendi bu hatip çeşidini ilk yaptığı için onun adı verilmiştir. Bu hatip ebrudan yola çıkılarak daha sonradan  çiçek desenleri yapılmaya çalışılmış. Avrupalılar ebru sanatını Türklerden öğrendikten sonra kaplan gözü ebrusu adını verdikleri,  içerisinde kimyasal malzemelerle boyaları hazırlandığı ebruyu yapmışlardır. Dalgalı, sarhoş, ispanyol gibi adlarla anılan kağıdı yukarı aşağı kaydırarak yapılan ebru çeşidini de onlar çıkarmışlardır.

Ebru sanatına yeni başlayanlar için kolay bir sanat değildir. Her ebru kendi içerisinde çok fazla detaya sahiptir bu yüzden oldukça zordur. Ebru sanatını öğrenmek için çokça ebru yapmaları gerekir. Ebru yapan bir ustayı çokça izleyerek kendilerini geliştirebilirler. Ebru sanatı ile ilgili videoları izleyerek kendilerini geliştirebilirler. Ebru sanatını öğrenme süresi kişiden kişiye değişir. Ebru sabrı öğreten bir sanattır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir