Ebru Yapmanın İncelikleri

Makalede cevap bulan konu başlıkları;

  • Ebru Yapmak İçin Gerekli Malzemeler
  • Ebru Yapmanın Püf Noktaları
  • Ebru Yaparken Kullanılan Malzemelerin Özellikleri

Ebru yapmaya başlamadan önce çeşitli hazırlıklar yapılır. Bu hazırlıklar en az ebru yapmak kadar önemlidir. Çünkü bu hazırlıklar doğru yapılmadığı takdirde sorunlarla karşılaşılır. Bu hazırlıklar arasında malzemelerin hazırlanması süreci yer almaktadır. Malzemelerden herhangi biri eksik yada yanlış hazırlanırsa ebru istediğimiz kalite ve güzellikte oluşmaz. Aynı zamanda ebru yapacak kişi ebru yapmadan önce boyaları, sıvıyı, fırçaları hazırlamalıdır. Boyalar ezilmiş ve belli bir süre terbiye edilmiş olmalıdır. Sıvı da olması gereken kıvamda hazırlanmalıdır. Bu işlemlerin öğrenilme süreci kişiden kişiye değişebilmektedir. Kimisi beş günde kimisi kırk günde öğrenebilir.

ebru sanatı

Ebru yapmak için kullanacağımız boyalar ezilmiş ve terbiye edilmiş olarak alınmalıdır. Bir kavanoz içine bir miktar boya alınarak kavanoz içerisindeki boyaya öd ve su ayarı yapılmalıdır. Bu ayarı anlamak içinde teknenin üzerine boyaları fırça ile atmak gerekir. Teknenin üzerindeki basınç sıfır kabul edilirse ilk attığımız renk adeta bir gerilim yaratır. İkinci renk sıkıştırılacağından biraz daha fazla öd eklenmesi gerekir. Bunlar bir kaç denemeden sonra öğrenilir. Boyanın ödü eksik ise boya çatlar yada  dibe çöker veya da kumlanabilir. Eğer su eksik ise yani muhallebi kıvamda ise üzerine biraz su koyup incelmesi sağlanmalıdır. Yoksa boya tekne üzerinde damla olarak kalır açılmaz.

Ebru sanatı yapmak için temiz ve tozsuz bir ortam olmalıdır. Malzemelerde tozlardan ve kurumuş boya artıklarından temizlenmelidir. Çalışılan masa da temiz olmalıdır. Yoksa bu tozlar havaya uçarak ebrunun üzerine gelir. Böylece ebru üzerinde beyaz benekler oluşur. Dış faktörler de ebru sanatı için önemlidir. Sıcaklık  20 derece olmalıdır. Sıcaklık çok fazla olursa su ve öd buharlaşabilir ve  boyalar çatlayabilir. Ebrucunun kendi ruh hali de son derece önemlidir.  Bir yerden koşarak gelerek hemen ebru yapmaya başlamamalıdır. Çünkü  kalp atışı hızlanır,  soluk alıp verişi hızlanır. Ve arzu edilen şekiller  yapılamaz. Ebrucunun ruh halini yansıtır yapılan şekiller.  Ebrucu sinirliyse tekne adeta bunu hisseder ve kötü yüzünü gösterir. İşin akışına bırakırsa ve ona tıpkı bir dostu  gibi davranırsa  bu sefer güzel yüzünü gösterir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir