EFT (Duygusal Özgürleştirme Teknikleri) Hangi Sorunların Tedavisinde Kullanılır ?

Fiziksel sorunlarda EFT ( Duygusal Özgürleşme Teknikleri) çok işe yaramaktadır. Eğer fiziksel rahatsızlıkların ne zaman başladığına dair bir fikriniz varsa o zamanlardaki streslerinizi, o zamanlardaki sorunlarınızı aklınıza getirip o zaman hissettiğiniz duygularla EFT yapabilirsiniz. Fıtık sorunlarında, kanserde astımda, alerjilerde EFT uygulamak çok işe yaramaktadır. Vücudumuzun herhangi bir yerinde hissettiğimiz ağrıya odaklanarak, bütün enerjimizi o ağrıya vererek EFT yapmak mümkündür. Böylece bu tekniği kullanarak bu ağrıyı azaltmak yada hafifleterek ağrının yer değiştirmesine neden olmak mümkündür.

Şu an Türkiye’de özellikle ilaç tedavisinde çok iyi sonuç alınan şizofreni vakalarında, manik depresifte ve epilepside EFT kullanılmaz. Bunların dışındaki tüm psikolojik sorunlarda EFT uygulayarak bu sorunları atlatmak mümkündür. Örneğin depresyonda, bağımlılıklarda, ilişki sorunlarında, fobilerde, iş hayatındaki engelleri ortadan kaldırmak için yada odaklanmayı,  hafıza geliştirmeyi sağlamak için EFT kullanmak olumlu sonuçların alınması açısından çok yararlıdır. Sorununuz ne olursa olsun kullanacağınız teknik aynıdır.

Akupunktura göre zihin tüm enerji sistemimizle ilişkilidir. Duygusal izlerimiz meridyenlerimizde durmaktadır. Meridyen içerisindeki duygusal izleri yok edebilirsek kendimizi daha rahat hissederiz. Çok daha rahat kararlar alırız. Mesela başaramayacağımızı sandığımız bir şey bizim performansımızı doğrudan etkileyecektir. Oysa yapabilirim düşüncesi bizi başka yerlere götürecektir. Yüksek yerlere çıkmamızı sağlayacaktır başarı anlamında. İçimizdeki başarısızlıktan korkuyorum ifadesini düşünerek, o anki durumumuzu düşünerek yada ilk defa bu başarısızlık korkusu ne zaman ortaya çıktıysa o ana giderek meridyenlere dokunuruz. Meridyenlerin uç noktalarına kısa vuruşlar yaparak ve aynı zamanda o düşünceye odaklanarak EFT’ nin tüm gereklerini yapmalıyız. Bu sayede meridyenlerimizin içindeki izlerin artık bizden uzaklaşarak dışarı çıkmasını sağlamış oluruz. Bütün enerjinin akmasını sağlamış oluruz. Başarısızlık korkusunu hissetmemeye kadar bu EFT yöntemini uygulamalıyız. Soruna odaklanarak bütün meridyenlerin uç noktalarına kısa vuruşlar yaparız. Bir cümle ile ve olumsuz duyguyu söyleyerek bu duygunun bizi bırakması sağlanır. Alçak sesle soruna odaklanarak bu duygunun yok olmasını sağlarız. İlk başta şiddetli olarak başlayan bu duygu birikimi EFT uygulandıktan sonra giderek azalmaya başlar. Ve en sonunda bu duyguyu, bu kötü enerjiyi vücudumuzdan dışarı atmış oluruz.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir