EFT ( Duygusal Özgürleştirme Teknikleri) Nedir ?

EFT, duygusal özgürleşme teknikleridir. İngilizce Emotional Freedom Technique kelşmelerinin baş harflerini alarak EFT şeklinde kısaca söylenmektedir. Akupunktura dayalı ama iğne kullanılmadan ve herhangi bir malzeme kullanılmadan parmak uçlarımızla kendimize yada başkalarına uygulayabileceğimiz bir tekniktir. Bu tekniği uygularken akupunkturda belirtilen enerji kanallarının yani meridyenlerinin tek bir noktasına dokunulmaktadır. 14 meridyenimiz vardır, dolayısıyla da 14 tane de noktamız vardır. Bu 14 tane noktaya kısa vuruşlar yapılarak yada o noktalara uyarılar verilerek yapılan bir tekniktir.

EFT 1980lerde bir klinik psikolog olan Roger Callahan tarafından yapılmıştır. Roger su fobisi olan bir kız üzerinde mide bulantısını geçirmek için yaptığı bir nokta çalışmasında kızın fobisinin geçtiğini fark etmiştir. Daha sonra akupunktura dayalı bilgi ile enerji meridyenlerinin nasıl çalıştığını araştırmaya başlıyor. Duygusal travmaların kaldırılmasında belli noktalara, depresyonda belli noktalara, fobi de belli noktalara gibi çeşitli protokoller geliştiriyor. Onun öğrencilerinden olan Gary Craig bütün bu çalışmaları birleştirerek kişinin durumu ne olursa olsun her defasında aynı tekniğin uygulanmasına dayalı bir teknik oluşturarak bu tekniğe EFT adını vermiştir.

EFT zihinsel ve duygusal problemlerde olduğu kadar fiziksel problemlerde de kullanılan bir tekniktir. Fiziksel problemlerin altında yatan zihinsel ve duygusal yönlerin ortadan kaldırılmasında etkili olmaktadır. İçimizde çeşitli nedenlerle ortaya çıkan duygu durumları içimizde bir yerlerde bloke oluştur. Biz bu duyguları içimizden atamadığımız için enerjimizi de bu duygular etkilemektedir. Ve her çağrışımda bu duygu ortaya çıkar ve o duyguyu defalarca hissederiz. İçimizden çıkaramadığımız için çeşitli durumlarda bu duygu ortaya çıkar. Ve zamanla bu durum, fiziksel problemlerin ortaya çıkmasına da neden olur. Bu sebeple EFT bu içimizde biriken duyguları ortaya çıkarıp dışarı atmaya yardımcı olurken, bedensel problemlere de çözüm getirmiş olur. Hemen bir turda çözüm almak mümkün olmayabilir. Art  arda birçok defa EFT yaparak bu durumdan kurtulabiliriz. Belki 50 tur, belki 100 tur yapılması gerekir. Ama 100 tur 40 dakika kadar bir şeydir. Bu sebeple uzun süreli bir teknik değildir. Sonuçları kalıcı olmaktadır. Çeşitli problemlerden bu şekilde kurtulmak mümkündür.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir