El Bileği Kırıkları

El bileği kırığı, çocuklarda %90 oranında kapalı yöntemlerle tedavi edilmektedir. Eğer açık kırık değilse, kırık uçlarından biri cildi  kesip de dışarıya çıkmamışsa, çoğunlukla kapalı yöntemlerle tedavi edilmektedir. Kırığın birbirinden ayrılan iki ucu bir araya getirilir. Daha sonra bu pozisyonda korunarak üzeri alçı ile sarılır. Bu alçı genelde elin iç kısmından dirseğin üst kısmına kadar uzanır. El bileği ve dirsek bu sayede sabitlenir. Yaşlılarda el bileği kırıkları daha farklı özellik gösterir. Çok parçalı bir kırık değilse, kırık uçları yerine çekilip oturtulabiliyorsa, kırık üzerine iyi bir temas sağlanıyorsa, basit bir dirsek altı yapılan alçı ile 4-6 hafta arasında kırık iyileşebilir. Ama parçalı bir kırık olup da eklem içine uzanan kısımları da varsa bu kırık çok ciddi bir kırıktır. Açık tedavi yani, ameliyat ile tedavi gerekir.

el bileği kırıkları

El bileği kırığı her yaşta kişide çok sık olarak görülen bir kırıktır. Çocukluk döneminde daha çok görülür. Çünkü çocuklar çok hareketlidirler. Çok sık düşerler. Bu nedenle kırıkların görülme olasılığı çocuklarda daha fazladır. Yaşlılık döneminde sık görülme nedeni ise kemik erimesinden kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda yaşlılarda denge sonucu ayakları takılarak yere düşerler. Normalde 20 yıl önce düşse kırılmayacak olan bir el bileği, kemik erimesi nedeni ile çabucak kırılma gösterir. El bileği kırıklarında bilekte açılanma gözlenir. Kırığın tipine göre el aşağıya doğru yada yukarıya doğru dönmüş halde olabilir. Yada kırığın tipine göre el içeriye doğru yada dışarıya doğru dönmüş olabilir. El bileği kırıklarında şekil bozuklukları, şişme ve şiddetli bir ağrı gözlenir.

El bileği kırıkları çocuklarda ameliyatsız olarak tedavi edilir. Dirsek üzeri bir alçı yapılır. 6 hafta kadar alçıda tutmak yeterli olur. Daha sonra alçı çıkarılır. Koruyucu atel verilir. Yaşlılarda görülen  el bileği kırıklarında dikkatli olunmak gerekir. Çünkü kırık, kemik erimesi nedeni oluşmaktadır. Bu nedenle de el bileği kırığı karşısında ameliyata başvurulabilir.  İyileşme süresi ise 3 aydan fazla sürmektedir. Kırık kaynadıktan sonra arkasından gelişen kırık hastalığı nedeni ile el bileğinin normale dönmesi 4-6 aya kadar uzayabilir.

El bileği kırıklarının yanı sıra “Ayak Bileği Kırıkları Hakkında Bilgiler” adlı makaleyi okuyarak kırıklar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir