Elektrik Elektronik Mühendisi Ne İş Yapar ?

Elektrik elektronik mühendisliği günümüzde sadece ülkemizde değil Dünya çapında geleceğin mesleği olarak nitelendirilir.  Kullandığımız her alet elektrik elektronik mühendisliği temelleri üzerine kullanılmıştır. Odamızda mutfağımızda salonlarımızda her şey elektrik ile çalışır bu mühendislik dalı içerisine girer. Diğer mühendislerin tasarlayıp yaptığı aletleri taçlandırmadır bu meslek. Örneğin araba mekaniktir fakat motor kuvveti sayesinde kilometrelerce hız yapabilmektedir.

Elektrik elektronik mühendisi hemen hemen her yerde iş bulma imkanına sahip. Elektrik Elektronik mühendisi öğrencileri Kpss’de en çok atanan ve maaşı en dolgun olan mesleğe sahiptir. Devlete girerken yerleşme kağıdına hem elektrik hem elektronik hem de elektrik-elektronik olacak şekilde üç ana dalda atanabiliyorsunuz.

elektrik elektronik mühendisliğiOkul da aldığınız yüzden fazla seçmeli ders sayesinde farklı alanlara yönelip uzmanlaşabilirsiniz. Hem önünüzde daha az rakip olmuş olacaktır. Sanayilerde, şantiyelerde, bürolarda, ofislerde, fabrikalarda, inşaat sektöründe yada her hangi bir elektrik elektronik mühendisi ihtiyacı olan firmalarla çalışabilir isterseniz kendi mesleğinizi kimseye bağlı kalmadan yapabilirsiniz. Bu mesleğin üzerine yazılım, donanım ve programlama gibi değişik bilgiler, deneyimler ekleyerek daha farklı dallara da yönelebilirsiniz. Bu meslekte bir işi tek yapmasanız da aç kalma olanağınız yok. Tabi ki onun faydası da pastanın en büyük dilimini almak olur.

Bir laboratuvarda kimyager, biyolog alınacaksa oradaki malzemelerin bakımı, onarımı için bir elektrik elektronik mühendisi de şart! Akademisyen olarak da kariyerinize devam edebilirsiniz. Farklı dallarda yüksek lisans yaparak üniversitelere girme şansınızı arttırmış olursunuz. Sanayilerde bu mühendisi arayan insan çoktur tabi işinizin hakkını vermeniz gerekiyor. Elektronik aletleri programlayabilirseniz bu konu hakkında yeterli donanıma sahipseniz iş verenin iş verimini arttırmak için gerekli birkaç değişiklikle zengin bile olabilirsiniz.

Elektrikli araba, güneş arabaları ve akıllı evler projelerine girebilir fikir geliştirip TUBİTAK’ın desteğiyle yeni icatlar yapabilirsiniz. Bu saydıklarım sadece revaçta olan mesleğin yaptığı işlerdir. Bir mühendis kendi hayal gücü ve aldığı eğitimin kalitesiyle ve kendini geliştirme gayretiyle daha farklı ilklere imza atabilir. Bilgisayar sektöründe de mikroçip programa da bu mühendislerin görevidir. Yeni işlemci ana kart yapabilirler çoğu üniversitemizde bu tip çalışmalar mevcuttur. Elektrik elektronik mühendisi birçok alanda ve kamu kuruluşunda kendine iş bulacak kapasiteye sahiptir.

Elektrik elektronik mühendisi kendi iş yerini kurarak bireysel olarak da çalışabilir. Birçok elektrik elektronik mühendisi bu yolu seçerek kendi işinin patronu olma yoluna giderler. Elektrik elektronik mühendisi kendini illa ki bir firmaya bağlı hissetmemelidir.

elektrik elektronik mühendisi

Elektrik elektronik mühendisi için yeni bir çalışma alanı da Android dünyasıdır. Android yeni gelişen bir telefon işletim sistemidir bu konu hakkında değişik araştırmalar yapılabilir. Örneğin bir telefonla evin içinde ki eşyaları kontrol edilebilir öğrenciler için dersleri kolaylaştırmak amacıyla uygulamalar yapılıp satılabilir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon okuyan öğrenciler için geliştirilmiş android uygulamaları satmakta olan birçok firma bulunmaktadır bunlardan biri de siz olabilir sadece internette kendi reklamınızı yapıp para kazanabilirsiniz.

elektrik elektronik mühendisi android

Gördüğünüz üzere elektrik elektronik mühendisi oldukça büyük bir iş imkanına sahip. Önemli olan yönelmek ve başarılı olmak istediği alanı seçmesidir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir