Elektrik Makinalarına Giriş

Elektrik Makinalarını, bir elektrik mühendisinin bilmesi gereken en önemli derstir. Ayrıca sadece temel olan elektrik makinalarını değil, günümüz teknolojilerini takip edip yeni tip makinalardan uzak kalmamak gerekir.

Sizlere bu yazımda elektrik makinalarına temel olarak giriş yapıcağım. Elektrik Makinaları denilince ilk akla gelenleri sıralarsak Transformatör, DC Makinalar ( Generatorler, Motorlar ) ve AC Motorlar ( Asektron Motorlar ve Sekron Motorlar ) vs. Bunlar hakkında bilgiler vericeğim ve detaylara inmeye çalışacağım. İlk olarak Transformatörlere giriş yapmadan önce temel bazı kavramları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Motor dediğimiz kavram en temel haliyle elektrik enerjisini mekanik enerjiye çeviren aletlerdir.

Generatorler ise mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren aletlerdir.

Generatorlerin yapısını incelersek genelde bir tirbün gözüme çarpar. Bu tirbün bir mekanik enerjiyi kullanmak için işimize yarar.

Örneğin Barajlarda Hidrolik Tirbün, Rüzgardan Elektrik Üretiminde Rüzgar Tirbünü, Doğalgazdan Elektrik Üretiminde Gaz Tirbünü vs. sıralayabiliriz. Peki Tirbünün etkisiyle nasıl elektrik üretiyoruz. Hepsini bu kategoride ileriki yazılarımda ulaşabileceksiniz.

Öncelikle tüm elektrik makinalarının olmassa olmaz ihtiyacı manyetik alandır. Manyetik alan vasıtasıyla enerji taşıması mümkün olmaktadır. O halde Manyetik Kaynak üreten araçlar nelerdir ?

1- Elektrik Akımı

2- Sabit Mıknatıslar

3- Zamanla Değişen Elektrik Alanlar

Bunlardan ilk 2 si genel olarak elektrik makinaların hemen hemen hepsinde karşımıza çıkar.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir