Elektronik Sigara

Sigara bırakmak maksadıyla çıkarılan zamanında herkese tanıtılan ve özendirilen bu alet aslında sanıldığı gibi bir özelliği bulunmamaktadır. Aynı zamanda birçok ülkede yasaklanmış durumda olan bu cihaz, 3 kısımdan oluşmaktadır. Kartuş, Mikroçip ve Atomizasyon Bölmesi şeklinde bölümleri bulunmaktadır. Sigaradan nefes aldığınızı belirtmek için ise aynı sigaradaki gibi yanma efektini gösterebilmesi adına bir lityum pil ile ışıklandırma sistemi kurulmuştur. Bu kısımlardan geçerek bize buhar olarak gelmektedir. Kartuşta bulunan nikotini de içine alarak buharla karışmış bir şekilde akciğerlerimize solumaktayız. 
Üretilme amacı ise aslında günlük nikotin ihtiyacımızı karşılamak adına yapılmış bir cihazdır. Günlük nikotin eksikliğimizi karşılamak adına Nikotin sakızlarından farksızdır.

Bildiğimiz üzere Nikotin aslında tamamıyla böcek öldürücü bir madde olup, kişilerin bu zehri soluduktan sonra kişilerden bağımlılık yaratan bir etkisi bulunmaktadır. Bu ihtiyacı karşılamadığımız taktirde kişilerde;

 • Sinirlilik
 • Uykusuzluk
 • Huzursuzluk
 • Aşırı Yeme İsteği
 • Karamsarlık

ve benzeri birçok hem psikolojik hem sağlık açısından etkisi vardır.

Elektronik sigara ise ;

 • Hiç sigara içmeyen insanları bile sigara içmeye özendirebilir.
 • Elektronik sigaranın kapalı alanlarda bile içiliyor olması gençlerde ve çocuklarda dahi içme hevesi uyandırabilir.
 • Herhangi bir kapalı ortamda elektronik sigara içen insanların sık sık diğer insanlarla tartıştıklarını ve hatta kavga ettiklerini görebilirsiniz.
 • Ekonomik tarafına değinecek olursam, normal bir sigaradan neredeyse farkı yok. Çünkü elektronik sigarada bulunan kartuşun sık sık değiştirilmesi ve bitince yenisinin alınması gerekir.
 • Ayrıca Sağlık Bakanlığından asla denetlenmemiş ve gizli olarak satılan bu ürünün daha birçok zararlı etkisi olabilir. Çünkü çok yeni bir cihaz olup vatandaşlarımız bu cihaz hakkında bilinçsizdir. Ancak şunu sık sık duymaktayız. Sigara içiyordu; fakat elektronik sigaraya başladığında iyice hastalığı ilerledi veya ciğerleri çalışmaz oldu vb.
 • Ayrıca koyduğumuz nikotinin ayarını bilemediğimiz için fazla konulması dahilinde çok ciddi rahatsızlıklara yol açabilir, insanları zehirleyebilir ve hatta öldürebilir bile.

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise bu konu hakkında şu şekilde söylendi;‘Nikotin içeren elektronik sigara ve kartuşların, alım yolu ve dozu dikkate alındığında, yüksek dozda nikotin alınma, dolayısıyla bağımlılık yapma riskinin fazla ve sigarayı bıraktırıcı çalışmaları engelleyici olması nedeniyle Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü Beşeri Tıbbi Ürünler Ruhsatlandırma Danışma Komisyonunca yasaklanmasına karar verilmiştir.’

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir