Elektroporasyon Nedir?

Eberhard Neumann, elektroporasyon yönteminin mucidi

Elektroporasyon, diğer bir ismiyle Elektropermabilizasyon bir gen aktarım işlemidir.Bu işlem sırasında amaç hücre zarında gözenekler açmaktır.

İşlemin yapılışını kısaca açıklamak gerekirse hücrelere veya dokulara az bir zaman diliminde olmak kaydıyla yüksek derecede elektriksel alan uygulanır.Bunun sonucunda ise hücre zarında nanometrik boyutlarda sonradan kapanmak kaydıyla açılan gözenekler meydana gelir.Bu gözenekler de bize gen aktarım iznini verir.

Bu yöntem birçok bakteri ve bitkinin genetiğinde çeşitli değişiklikler yapmak için kullanılır.Bu işlemin uygulandığı hücre işlem esnasında zarar görür.Bu zararı en iyi şekilde atlatması için iyi bir ortamda yetiştirilmelidir.

Bu işlem günümüzde sıkça duyduğumuz GDO (genetiği değiştirilmiş organizma) elde edilişinde kullanılır.Ülkeler daha verimli ürünler elde etmek amacıyla bu yöntemi sıkça kullanıyor.Biz konuyu uygulanan yöntemin nasıl yapıldığı açısından inceledik.Ne kadar sağlıklı olduğu ise diğer bir boyutu.GDO, günümüzde ve gelecekte daha fazla gündemde olacaktır.

 

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir