Elma ve Ayvanın Faydaları

Elma A, C ve K vitaminleri açısından oldukça zengin bir meyvedir. A vitaminin aktivitesi 1500 mg C vitaminine eşdeğer antioksidan etki göstermektedir. Aynı zamanda elma, potasyum ve magnezyum mineralleri açısından da çok zengin bir besin kaynağıdır.

Elmanın cildi güzelleştirdiği eskiden beri bilinmektedir. Elma cildi besleyerek güzel cilde kavuşmamızı sağlar. Elma kabuksuz bir şekilde tüketildiği takdirde ishali önlemeye yardımcı olmaktadır. Elma suyu kalp damar sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Günde bir adet elma tüketilmelidir. Elma suyu LDL oksidasyonu denilen kalp damar sağlığı açısından önem taşıyan olayı yüzde 9 ile 34 oranında azaltıcı etki gösterir. Bu açıdan oldukça faydalı bir meyvedir. Elmanın renklerinin farklı olması içerik açısından bir şey ifade etmemektedir. Kırmızı elma da, yeşil elma da aynı içeriklere sahiptir. Vermiş oldukları karbonhidrat ve kalori miktarları da aynıdır.

elma

Ayva içermiş olduğu lifler sayesinde beslenmede büyük önem taşıyan bir meyvedir. Ayva bilindiği gibi çok fazla çiğnenmesi gereken bir besin kaynağıdır. Bu sayede vücuttaki tükürük salınımını da arttırmaktadır. Vücuttaki tükürük salgısı arttıkça kolesistokinin adında bir hormon salgılanır. Bu hormon besin alınımını azaltıcı özelliğe sahiptir. Ayva özellikle kilo vermek isteyen kişiler tarafından tüketilmesi tavsiye edilebilir. Çünkü ayva besin alınımını azaltmaktadır. Bu sayede diyet yapan kişiler hem besleyici bir gıda tüketmiş olurlar hem de kilo vermiş olurlar.

ayva

Ayva lifli bir yapıya sahiptir. Bu sayede şeker, kolesterol ve tansiyonu dengeleyici özelliği de vardır. Bağırsak sorunlarını azaltıcı etkiye sahiptir. Ayva kalpteki çarpıntıyı, sıkıntıyı gidermektedir. Aynı zamanda ağız kokusunu da giderir. Ayva damar sertliğine, karaciğer tembelliğine de iyi gelir. Ayva, varise iyi gelmektedir. Yorgunluk ve bitkinliği almaktadır. Doğumu kolaylaştırmak için ayva suyu ve ayva çekirdeği kaynatılıp içilmelidir. Ayva harareti ve ishali de kesmektedir. Aynı zamanda cinsel isteği de arttırır. Ayva hazımsızlığı giderir, mideyi ve bağırsağı kuvvetlendirir. İnce bağırsak iltihabına iyi gelmektedir. Grip ve nezle için ayva yemek çok faydalıdır. Ayva suyu iştah açar. Fakat kabızlık çekenler ve tansiyonu yüksek olan kişiler ayva yememelidirler.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir