En İyi Sulama Yöntemi Nedir?

Sulama; bitkilerin ihtiyacı olan suyu yağmur haricinde alması işlemine verilen addır.Birden fazla yöntemi vardır.İnsan sayısının artması ile tarımın önemi arttı.Hem insan sayısı artması hem de çiftçinin daha fazla kazanmayı istemesi; topraktan daha fazla verim alınmasını gerektiriyordu.Bu yüzden de daha modern yöntemler geliştirilmeye başlandı.

damlama sistemiSulama genel olarak 3 yöntemle yapılıyor.Bunlar;

  • Salma Sulama: İlkel olan sulama yöntemidir.Su bir kaynaktan alınıp yön verilerek bitkiler ile buluşturulur.Bunun ilkel kalmasının sebebi hem suyun israf olması hem de toprağın verimini düşürmesidir.Suyun günümüzde değeri anlaşılmaya başlandı ve gelecekte büyük bir sorun olacağı da ortadadır.Bu yüzden israf edilmemelidir.
  • Yağmurlama: Bu yöntemde fıskiyeler yardımı ile su yukarıdan yağmur misali serpilir.Bu yöntem salmaya göre daha modern olsa da en verimlisi değildir.
  • Damlama Sistemi: Bu yöntem ise içlerinde en verimli olanıdır.Bitkilerin diplerine gelecek şekilde tüm tarla borular ile döşenir.Su borulardan geçerken üstündeki deliklerden damla damla toprağa düşer.Hem suyun israf olmasını önler hem de toprağın verimini arttırır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir