En İyi WordPress Blog Teması

WordPress hem açık kaynak kodlu hem de güvenilir alt yapısı ile tecrübeli tecrübesiz birçok webmasterın tercihi oldu ve olmaya da devam edecek. İnternet ortamında büyük bir rağbet gören wordpress üzerine yapılan ücretli eklenti ve temaların sayısı her geçen gün artıyor. Bu durum da geliştiriciler arasındaki rekabeti arttırıyor. Sonuç olarak her geçen gün daha kaliteli ve anın isteklerini karşılayan tema ve eklentiler ortaya çıkıyor.

Bu yazıda sizlere hem kendini yaptığı satışlar ile ispatlamış hem de benim yakından takip ettiğim bir temayı sizlere sunacağım.

sahifa ana sayfa

Sahifa WordPress Blog Teması ve Özellikleri

 • Responsive Dizayn

responsive - uyumlu dizaynResponsive dizayn temalar özellikle google’ın göstermiş olduğu değer açısından oldukça önemli seviyelerde bulunuyor. Responsive yani, uyumlu temalar; sitenizin tablet, pc ve akıllı telefonlarda oluşturmuş olduğu uyumluluk sayesinde cihaza göre en kullanışlı ve uygun görüntüsünü alıyor. Bu duruma Google büyük önem veriyor. Aynı zamanda site ziyaretçileri için de çok büyük kolaylık sağlar. Bu sayede hitleriniz de artışlar görülecektir. Dilerseniz responsive theme özelliğini pasif konuma getirerek tüm cihazlarda dekstop görünümü sergileyebilirsiniz.

 • Retina Ready Ekran

retina ready ekranKullanıcı kitlenize kaliteli bir görüntü sağlamak istiyorsanız bu özellikte sizler için önemli sayılabilir. Siteler arası rekabetin her geçen gün arttığı bu günlerde kullanıcılar o kadar dikkatli bir gözle sitenize bakıyor ki kusursuz bir çalışma yapmak zorunda kalıyorsunuz. Özellikle iPadv ve iPhone kullanıcılarının sahip olduğu retina ekranlarda siteniz kusursuz ve olabildiğince net gözükmesini istiyorsanız temanızın retina ready özelliğine sahip olması gerekir.

 • Çoklu Dil Seçeneği

Yabancı kaynaklı temaların çoğunda Türkçe dil desteği bulunmuyor. Bu temada ise şanslıyız; Türkçe dil desteği ve yanı sıra daha birçok dil desteği bulunuyor. Benim Bilge Kalemi’nde kullandığım temada ne yazık ki Türkçe dil desteği bulunmuyordu. Bu yüzden manuel bir şekilde Türkçeleştirmek zorunda kaldım.

sahifa tema özellikleri

 • bbPress ve BuddyPress Eklentileri

bbPress BuddyPressSahifa teması içerisinde sizlere ayrıca bbPress ve BuddyPress eklentileri yüklü bir şekilde geliyor. Dilerseniz bu iki önemli eklentiyi aktif hale getirerek kullanabilirsiniz. İki eklenti de gerçekten önemli ve kaliteli eklentilerdir. bbPress’e baktığımızda 1 milyonun üzerinde download edildiğini ve beğenildiğini görüyoruz. Sonrasında çıkan BuddyPress ise 2 milyona yakın bir download sayısı ile büyük ses getirdi. Bu iki önemli eklentiyi sonraki yazılarımda kapsamlı bir şekilde ele almayı düşünüyorum.

 • Tek Tuşla Demo Görüntüleme

One click DemorTemanızda yapacağınız tüm değişiklikleri yayınlamadan önce tek tuşla demosunu görüntüleyerek kullanıcılarınızı sitenizden kaçırmamış olursunuz. Kaliteli güncellemeler yaparak hatalı görünümler kullanıcılarınıza gözükmemiş olur.

 • Apple Dostu

Apple DostuBu özellik benim çok hoşuma gitti. Özellikle markalaşmak ve elegant bir görünüm sağlamak isteyen webmasterların beğeneceğini düşünüyorum. Sitenizi iPhone veya iPad cihazın menüsünde bir icon olarak hayal edin. Uygulamaların yanında duran bir icon. Küçük bir kısayol olarak işlev görse de görsellik ve kullanıcılar açısından taktir toplayacak bir özellik.

 • Kategori Düzenleme ve Kişiselleştirme

Kategori KişiselleştirmeKategorileri dilediğinizce renklendirebilir ve sağ barı dilediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz. Bu özellik zaten birçok temada bulunsa da Sahifa‘nın sunmuş olduğu kolay admin menüsü sayesinde daha kolay bir hale geliyor.

 • Sosyal Hesap Kutusu

Sosyal Medya TakipçileriSosyal medya webmasterlar için artık olmazsa olmaz bir konuma geldi. Takipçileriniz ile anlık iletişim ve etkileşim içerisinde olmak istiyorsanız sosyal medyaya gereken önemi vermelisiniz. Ne yazık ki Türk webmasterlar sosyal medyayı yeterince kullanamıyor. Birçok şirket “sosyal medya uzmanı” olarak bir meslek oluşturdu. Yani biraz internet analizleme işlerinden ve birazdan iletişimden anlayan insanlar sosyal medya uzmanı olarak iş bulmaya başladı ve her geçen gün daha da önemli bir meslek haline geliyor. Fakat Türkiye bu konuda çok geride. Siz de benim siteme bakarsanız sosyal mecralarda çok fazla takipçim olmadığını rahat bir şekilde görebilirsiniz. 🙂 Ama bunun en önemli nedeni sosyal medya kullanıcılarıdır. Türkiye’de sosyal medya kullanıcısı oldukça kabaca “o ne der” “bu ne der” “sevdim ama paylaşmim” “paylaşırsam gülerler mi?” gibi soruları sürekli sorduğundan dolayı bir etkileşim içerisine girmekten kaçınıyor. Yani bir yazıyı, resmi, videoyu beğense de paylaşmaktan kaçınıyor ve bu paylaşımları sahte hesapları ile paylaşıyor. Ben sosyal medya eğilimini daha çok yabancı içerikli siteler yapıyorum ve yabancıların geri dönüşlerini gerçekten beğeniyorum. Bu sizi hem motive ediyor hem de boşa uğraşmadığınızı gösteriyor. Neyse temanın sosyal hesap kutusuna dönmek gerekirse; güzel bir görsellikle sosyal medyadaki takipçi sayınızı ve sizi takip edebileceği sosyal hesapları gösteriyor.

 • 650’den Fazla Yazı Fontu

Temayı kullanacağınız konuya göre farklı font ve size seçimi yapabilirsiniz. Örneğin oyun, teknoloji, magazin vb. konularda blog oluşturmak isteyenler daha dinamik bir font seçimi yapabilir. Bunun yanı sıra daha formal ve makale, deneme ve vb. edebi bir üslup ile oluşturacağınız bir sitede resmi ve sade bir font seçimi yapabilirsiniz.

 • Ana Sayfanızı Kişiselleştirin

Ana sayfa üzerinde bulunan son yazılar, son videolar veya kategori yerlerini dilediğiniz gibi sıralayabilirsiniz. Bu sıralamayı kullanıcılarınızın site içerisinde rağbet gösterdiği göz önünde bulundurarak yapabilirsiniz.

 • Mega Menü Özelliği

mega menüBu özellik de görsellik açısından oldukça güzel. Ana menü çubuğunda kullanabileceğiniz bu özellik sayesinde menünüzde resimli yazı kullanabilirsiniz.

 • Kullanışlı ve Geniş Kapsamlı Admin Paneli

Admin paneli yeterince gelişmemiş olan temalarda kendinizi temanın editör kısmında kodlarla boğuşurken bulursunuz. Ama bu tür admin panelinin hakkını veren temalarda birçok şeyi otomatik bir şekilde yapabilirsiniz. Olumsuz yanı ise kod açısından zorlanma yaşamadığınızdan dolayı küçük css ayarlamalarında ve mesafe ayarlamalarında deneyim kazanamazsınız.

 • Kişisel Renklendirme

Kategori, sayfa ve yazılarınızda farklı renk tonları ve arka planlar kullanarak daha dinamik bir görünüm sağlayabilirsiniz. Bazı siteler bunu korkutucu düzeyde yaparak tam tersi kullanıcılarını kaçırıyor. Her zaman sade ve dinamikliği bir arada tutmaya çalışın.

 • Hazır Derecelendirme Eklentisi

Derecelendirme SistemiBunu eklenti olarak değil de direkt tema içerisinde hazır bir şekilde geldiğini söylersek daha doğru söylemiş oluruz. Bu sistem sayesinde yazılarınızı okuyucular tarafından derecelendirilebilir. Ayrıca bir ürün inceleme sitesi yapıyorsanız, bu derecelendirme sisteminin size büyük yararı olacaktır. Ziyaretçileriniz ile etkileşiminiz artar ve kendinize daha kolay bir şekilde ziyaretçi kitlesi oluşturabilirsiniz. Bu sistem içerisinde hem sayılı hem yıldızlı hem de yüzdeli derecelendirme mevcut.

 • Sağda Sola Dillere Uygunluk

Sağdan sola YazılımSahifa, Arapça bir site yapmayı düşünenler için sayılı temalardan birisidir. Dilerseniz dili Arapça yaparak siteyi tam tersi bir görünüme kavuşturarak kullanıcı açısından hem de dil açısından uygun hale getirebilirsiniz.

 • Woo Commerce Uygulaması

woo commerceBu eklenti benim çok hoşuma gitti. Diyelim ki bir ürün inceleme sitesi yapıyorsunuz ve gelecekte elinizdeki kitleye e-ticaret ile ürün satmayı planlıyorsunuz. O zaman bugünden bu temayı alın. Temanın içerisinde bulunan woo commerce ile sayfalarınız arasında bulunan shop kısmı ile ziyaretçilerinize ürünlerinizi satabilirsiniz.

 • Google Dostu

SEO (search engine optimization), webmasterlar için çok önemli bir yere sahip. İnternet sektöründe kendine büyük bir pazar oluşturmayı başarmış ve birçok insanın ekmek kapısı haline gelmiş olan SEO, bu temada önem verilen diğer bir kriter.

SEO

Evet temanın hemen hemen tüm özelliklerinden bahsettim. Birçok webmasterın ihtiyaçlarına karşılık verebilecek bir tema. Ama tabi ki her zaman dediğimiz gibi asıl önemli olan site içerisindeki zengin içeriktir. Özgünlük özgünlük diye her yerde adı geçer. Bu konuyla ilgili de bir yazı yazmayı düşünüyorum. Nedir bu özgünlük ? Kopya içerik nedir ? Spin içerik nedir ? Rewrite içerik nedir ? Özgün içerik nedir ? Benzersiz içerik nedir ? Bu sorular üzerine bir yazı yazacağım. Bu yazının sonuna geldik. Son olarak temanın fiyatını atlamışım. Tema 55$ ve bugüne kadar 9169 tane satılmış. Alanların 1694’ü oy kullanmış ve oyların ortalaması 5 üzerinden 4,79.

Temayı ThemeForest üzerinden alabilirsiniz. Temaya buradan göz atabilirsiniz.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir