Endüstri Mühendisleri Ne İş Yapar ?

Endüstri mühendisliği ülkemizde son yıllarda atağa geçen mühendislik dallarından biridir. Firmaların en çok istediği şey olan maliyetlerin düşürülmesi ve kazanç optimizasyonu, endüstri mühendislerinin asli görevidir. Tabi ki endüstri mühendislerinin çalışma sınırları çok geniştir ve bu yüzden dar bir meslek tanımı da yapılamamaktadır.

Endüstri mühendisleri üretim planlama alanında çalışabilmektedir. Prosesi doğru bir şekilde planlayarak iş akışının nasıl yapılması gerektiğini ve zaman çizelgelerini planlayabilir. Bununla birlikte işyeri düzenleme ve proses sıralamasını da yapmaktadır.

endüstriBunu kendi de yapabilir ya da Promodel vb.  bir simülasyon programı kullanarak da daha iyi bir şekilde dizayn edebilir. Endüstri mühendisleri diğer bölüm mühendisleri tarafından hiçbir şey yapmayan mühendisler olarak görülmektedir. Bununla birlikte her şeyden az bilen mühendis de endüstri mühendisleri için kullanılır. Her şeyden az bilmesi doğrudur ama bir işe yaramadığı doğru değildir. Endüstri mühendisleri büyük resmi karşısına alır bu resmi en ince ayrıntısına kadar inceler, sonrasında neresinde ne kadar fazla boya kullanılmış neresinde yanlış bir çizim hatası yapılmış ve neresinde fazlalık neresinde eksiklik var diye düşünür. Endüstri mühendisleri işine bir sanatçı gibi yaklaşırsa ve yeterince efor sarf eder ise bir şirketin genel müdürü ya da ceo su olabilir. Tabi ki bazıları, emin olun tüm endüstri mühendisleri yönetici olacağını sanıyorsa yanılıyor.

Bunun yanında kendini yazılım alanında geliştirebilir ve yazılım üzerine danışmanlık veya proje odaklı çalışmalar yapabilir. Endüstri mühendislerinin çalışacağı sektör ile hiçbir kısıtlaması yoktur. Tüm sektörlerde kendine yer bulabilir. Bu yüzden endüstri mühendisleri joker gibidir.

Endüstri mühendisliğinin geleceği hakkında bilgi edinmek istiyorsanız; “Endüstri Mühendisliğinin Geleceği” adlı makaleyi okuyabilirsiniz.

 

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir