Enerji İçeceklerinin İçindeki Malzemeler

Günümüzde fitness ve spora olan ilgi arttıkça ortaya birçok yardımcı içecek ve ürün çıkmaya başladı.Ülkemizde yeni yeni sporun ve fitness’ın önemi artarken, güzel bir vücuda sahip olmak isteyen insanların çoğalması bu sektöre birçok yeni firmanın katılmasını sağladı.Ortada birçok kilo verdirici “satıcıların dediğine göre” ürün, protein tozu ve çeşitli amino asit tozları yer aldı.

İçlerinde güvenilir, onaylı, kaliteli markalar bulunsa da dikkatsiz ve ilgisiz alıcılar için risk içeren ürünlerin veya sahte ambalajlı ürünlerin piyasada bulunduğu herkes tarafından bilinmektedir.Sadece küçük firmaların değil günümüzde büyük firmalarda malzemenin maliyetini azaltmak için ucuz malzemelere tatlandırıcı katarak birçok ürün oluşturmaktadır.Konu çok geniş ve kapsamlı bir konu olduğundan daha fazla dağıtmadan konu başlığına geliyorum.

Hergün birçok kanalda reklamı çıkan veya daha reklamı çıkmamış fakat marketlerde gördüğümüz çoğu enerji içeceği neler içermektedirler.Acaba enerji içecekleri zararlı mıdır?Bunun için içeriğini şöyle bir kontrol edelim;

  • Kafein:Uyarıcıdır.Fazla kafein alımı kardiyovasküler dayanıklılığı arttırsa da sağlığın ve sporun genel amacı açısından çokta sağlıklı birşey değildir.
  • Taurin: Hafıza ve konsantrasyon açısından yararı olan ve obeziteye karşı kullanılabilecek bir amino asittir.Bu sayılanların yanında zararı olmadığı hala kesinleşmemiştir.Taurin hemen hemen bütün enerji içeceklerinde bulunmaktadır.
  • Guarana:İçinde fazlasıyla kafein barındıran bir bitkidir.Serinletici yönü de vardır.Bazı ülkelerde sodaları mevcut olan Guarana kafeinden başka çok fazla birşey katmaz enerji içeceğine.
  • Ginseng:Yorgunluğun azaltılması kalp kuvvetlendirici ve cinsel gücü arttırmak için kullanılan bir bitkidir.Uykusuzluk ve uyumada zorluk görülen yan etkileri arasındadır.
  • Enerji içeceklerinin içinde ayrıca B vitaminleri bulunmaktadır.

Toplamda bakıldığında enerji içecekleri aslında aman aman büyütülecek bir şey değildir.Fiyatı, ambalajı ve yapılan reklamları insanın almasına hizmet ederken içeriği çoğu kişi tarafından bilinmemektedir.Evinizde yapacağınız doğal karışık bir meyve suyu size daha yararlı olabilir…

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir