Ana Sayfa Etiketler Posts tagged with "çıkrığın çalışma prensibi"

çıkrığın çalışma prensibi

0 2634

Çıkrık, basit bir düzeneği olan alettir.Amacı doğal veya doğal olmayan liflerin eğirmek suretiyle iplik oluşturmaktır.

Bu makalede çıkrığın tarihsel gelişimi, nerede ortaya çıktığı, hangi zaman diliminde gelişme gösterdiği ve türleri hakkında bilgiler edinebilirsiniz.Elimizden geldiğince kısa ve öz bilgiler sunmaya çalıştık.

çıkrık nedir

Çıkrık Tarihçesi

Çıkrığın nerede ortaya çıktığı hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte tahminlere dayandırılarak ortaya konmuş bilgiler mevcut.Çıkrığın 5.yy ve 10.yy arasında bir tarihte Hindistan‘da keşfedildiği ve zamanla Avrupa’ya kadar ulaştığı tahmin ediliyor.Çıkrık mekanizması gereği değişik türlere sahiptir.Çalışma düzeni için örnek vermek gerekirse örneğin büyük çarklı bir çıkrıkta sol el ile lif tutulurken sağ elin yardımı ile de çark döndürülür.

Çıkrığın zamanla gelişmesi ve performansının artması için çalışmalar yapılmıştır.En önemli çalışmalar 1600’lü yıllarda yapılmıştır.Amerika özellikle 1700’lü yıllarda büyük bir atak yaparak çıkrık alanında önemli gelişmelere imza atmıştır.

Çıkrık Türleri

  • El ile Çalışan Çıkrıklarçıkrık çark

Bu çıkrıklar eski model çıkrıklardır.Yeni çıkrıklarda bulunan motor veya pedal yardımı bulunmadan el ile çalışması sağlanır.Çark el ile çalışan çıkrığa iyi bir örnektir.Hindistan’da ortaya çıkmış ve Hindistan’ın önemli sembolleri arasında yerini almıştır.Değişik boyutlarda çarklar bulunmaktadır.

Büyük çıkrık modeli ise 1.5 m uzunluğa varan ve çoğunlukla yün eğirmede kullanılan bir modeldir.Büyük çıkrıkta sağ el çıkrığı çevirmede kullanılır.

  • Pedallı Çıkrıklar

Pedallı çıkrıklar bu alanda önemli bir basamaktır.Çünkü el ile çalışan çıkrıklarda bir el çıkrığı çevirmek için kullanılıyordu.Pedallı çıkrıklarda ise ayaklar çıkrığı çevirmek için kullanılır.Bu sayede iki elde boşa çıkmış olur ve ikisi birden de ipi eğirmede kullanılır.

Kale tipi çıkrık modeli daha az yer kaplayan ve taşınması kolay olan bir çıkrık modelidir.kale tipi çıkrık bavula dahi sığması ile rağbet görmüştür.Çift tahrikli ve tek tahrikli çıkrık modelleri vardır.

Site Yazarı Google +: Adnan Kızıltoprak