Etnosentrizm Nedir?

Bir insanın kendi kültürünü baz alarak diğer kültürleri yargılamasına etnosentrizm denir.

İnsan doğumu ile birlikte kendi kültürünü tanımaya ve benimsemeye başlar.Ahlaki değer yargılarını öğrenir.Yenmesi veya yenmemesi gerekeni, giymesi veya giymemesi gerekeni, ilişki tarzını vb. kültürler arasında değişen bu özellikleri öğrenir.Etnosentrizmde öğrenilen bu kültürel özellikler en doğru ve mantıklı özellikler olarak benimsenir.Diğer kültürlerin benimsediği özelliklerin ise mantıksız ve saçma olduğunu düşünür.

Bunu birçok alanda görmekteyiz.Diğer kültürlerde yapılan bazı sporlar; boğa güreşi gibi sporlar  bize vahşet olarak gelirken bizde yapılan bazı avcılık ve dövüş sporları gayet normal ve akla yatkın gelir.Bununla birlikte birçok ülkede yenen böcek ve farklı yiyecekler bize iğrenç gelirken bazı ülkelerde bizim için çok normal gibi gözüken yiyecek ve içecekler onlara çok iğrenç gelebilir.

Bu görüş genelde diğer kültürlere kapalı olan toplumlarda görülür.Diğer toplum ve kültürlere karşı hoşgörüsüz bir tavır sergiler.Kendi kültürlerinde bulunan herşey doğru ve mantıklı diğer kültürlerin özellikleri ise saçma ve mantıksızdır.

Olumlu yanı, aynı kültür içinde insanların birbirleri ile daha fazla bütünleşmesini sağlar.Olumsuz yanı ise diğer kültürler ile sürekli bir çatışma halindedir.

 

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir