Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar!

ev-alirken-dikkat-edinEv satın almak, yaşamınıza devam etme hususunda mutlu ve istekleriniz ile uyumlu bir yaşam alanına sahip olmak eminiz ki bir çoğumuzun en büyük hayallerinin başında yer alır. Nitekim, bir çok birey hayatının büyük bir kısmını ileride güzel ve istekleri ile uyumlu bir ev almak adına çalışarak geçirmektedir. Peki, bu kadar önemsenen bir konuda yeterince bilinçli miyiz? Yeterince gerekli olan birikimi yaptıktan sonra nelere dikkat etmemiz gerektiğini biliyor muyuz? Ne yazık ki hayır. Bir çok kişi, ev alırken oldukça bilinçsiz bir şekilde hareket etmektedir.

Bilge Kalemi ekibi olarak, bu durumu değiştirmek ve sorunsuz bir biçimde ev almanızı sağlamak, alacağınız ev ile ilgili dikkat etmeniz gereken temel hususlara sizlere sunabilmek için ufak bir araştırma yaptık. Sizler de, ev satın almadan önce aşağıda ki maddelere dikkat eder ve bu maddeler doğrultusun da alacağınız evi seçer iseniz, çok daha doğru bir seçim yapma şansınız olabilir.

Ev Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Evinizin konumu oldukça mühimdir. Örneğin, evin yakın çevresinde mezarlık, yüksek hat gerilimi ya da benzeri insanlar için daimi yaşam alanlarında sevilmeyen ortamlar olmamalı. Çok daha insani yaşam alanları ile iç içe seçenekler tercih edilmeli.
  • Hastane, güvenlik kolları gibi temel anlamda insanların ihtiyaç duyduğu devlet birimlerine yakın bir yapıda olmalı.
  • Eğer evli iseniz ve çocuk planınız var ise ya da çocuk sahibi iseniz; okul açısından uygun bir konumda bulunan seçenekler tercih edilmeli. Çocuğun büyümesi için elverişli bir alan olmalı.
  • Evin büyük bir kısmı ferah ve güneş alan kısımlar olmalı. Bu sayede, daha iç açıcı ve pozitif bir ortam söz konusu olacaktır.
  • Düzenli olarak çalıştığınız bir işiniz var ise, iş yerinize yakın mesafede bir ev olmalı.
  • Çevrenizde sürekli olarak gürültülere ya da tehlikelere neden olabilecek çalışma alanları, işletmeler olmamalı.
  • Eğer mümkünse; güvenlikli ve bilinen siteler içerisinde ki nezih daireler tercih edilmeli.
  • Alt yapı ve diğer önemli unsurları yeni olmalı, sorunsuz olmalı.
  • Deprem konusunda yönetmeliklere uyumlu olmalı.

Evet, temel anlamda dikkat etmeniz gereken noktalar bu şekilde. Diğer kişisel ihtiyaçlarınız ve sizin için önem arz eden konular var ise; ev alma esnasında bu konulara da dikkat edebilirsiniz.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir