Evde Kedi, Köpek ve Kuşa Bir Arada Bakılabilir Mi ?

Evde kedi, köpek, kuş bir arada bakılabilir. Önemli olan uygun sağlık koşullarının ayarlanması gerektiğidir. Eğer kedi ve kuşu aynı evde beslemeye karar verdiyseniz, yapmanız gereken şey kuşu kediden daha önce eve getirmek olmalıdır. Kuş, eve uyum sağlamalı, alışmalıdır. Daha sonra yavru bir kedi eve gelmelidir. Kuşlar daha hassas hayvanlardır. Bu sebeple onların eve alışma süreci çok önemlidir.

muhabbet kuşu ve kedi

Yavru kedi eve sonradan geldiğinde kuşu evin bir parçası olarak kabul edecektir. Bu sebeple kuşu rahatsız etme gibi bir çabaya da girmeyecektir.

Kuş ve kedinin adaptasyon süresini geçirmesi bir yıl kadar sürebilir. Eğer hayvan sahibi bu sürenin dolduğu kanaatine varırsa kuşu kafesten bile çıkarabilir.

Evde farklı türden hayvanların bir arada yaşamaları mümkündür. Bunun için hayvan sahiplerinin, hayvanları ile iletişiminin iyi olması gerekir. Beslenme koşullarını sağlamaları gerekir. Bu açıdan hayvan sahipleri de hayvan yetiştirme konusunda eğitilmelidir. Her hayvanın kendine özgü bir vücut dili vardır. Mesela köpek sevildiğinde kuyruk sallarken, kedi sinirlendiğinde kuyruğunu sallar. Hayvanlar birbirlerinin vücut dillerini bilmediğinde bu durum onlar arasında bir tehdit unsuru olarak görülebilir.

Evde farklı hayvanları bir arada besleyen kişilerin her bir hayvanın eğitimi konusunda bilgi sahibi olması gerekir. Aynı zamanda onların vücut dillerine hakim olması gerekir. Bu konu da bilgiye sahip olmayan hayvan sahipleri, mutlaka bir eğitim almalıdırlar.

kedi ve köpek

 

Ayrıca kuş ve kedi de olduğu gibi eğer kedi ve köpek bir arda yaşayacaksa kedinin eve daha önce gelmesi şarttır. Kedi eve alıştıktan sonra köpek içeri sokulmalıdır. Ayrıca kedi ve köpek yavru iken evde bir arada yaşamaya alıştırılmalıdır. Bu sayede birbirlerine daha kolay alışacaklardır. Bunun dışında kedi ve köpeğin birbirinden ayrı özel yaşam alanları olmalıdır. Evde kendilerine ait özel bir alan oluşturmak gerekir. Mesela kedinin kendisine özel su kabı, beslenme tabağı olması gerekir. Bunun dışında yatacağı belli bir yer olmalıdır. Köpeğinde aynı şekilde kendine ait yatacağı bir yastığı, minderi olmalıdır. Bu sayede birbirlerinin özel alanlarına girmezler ve aralarında sorun da yaşanmamış olur.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir