Facebook’ta Oyun Anlayışı Değişiyor!!!

Peak Games, yeni oyunuyla Facebook sosyal oyunları arasında yeni bir soluk ve yeni bir heyecan oluşturmaya devam ediyor.Ortaya koydukları son oyun “WAR OF MERCENARIES” ismi ile karşımıza çıkıyor.

peak games 1Oyun endüstrisinde birçoğunuzun bildiği Peak Games hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

Peak Games, sosyal oyun alanında büyük bir ivme yakalamış ve bu pazardaki kıyasıya yarış içerisinde 3. basamakta bulunarak önemli ve büyük bir başarı yakalamıştır.

Bu gelişmeyi gösterirken ortaya koyduğu dinamizm ve inovatif düşünce tarzı en büyük destekçisi olmuştur.

Birçok ülke ve şehirde bulunan ofis ve oyun stüdyoları ile sağlam temeller oluşturan şirket rekabet üstünlüğünü elde etmek için sürekli gelişim ve yenilikçi düşünceleri ile başarıya ilerlemeye devam edecektir.

Peak Games adını duyurmaya devam edeceğinden hiç şüphemiz yok.Şimdi ise onların son olarak ortaya koyduğu oyunu incelemeye başlayabiliriz.

“WAR OF MERCENARIES” Oyun İncelemesi

Öncelikle oyun grafiklerinden bahsetmek gerekirse, oyunun ortaya konmasında çalışan kadronun oldukça deneyimli, bilgili ve iyi bir tasarımcı olduğunu rahat bir şekilde söyleyebiliriz.

Oyunun en büyük avantajlarından biri Facebook üzerinden direkt olarak oynanabilmesi ve herhangi bir download veya para gerektirmemesidir.Oyun gerçek zamanlı bir oyun deneyimi yaşattığından dolayı oyun sürekli dinamik ve heyecanı soluksuz yaşatarak kıyasıya bir mücadele ortamı oluşturuyor.

war of mercenaries

Oyuncuların asıl amacı oyundaki en güçlü hükümdarlığa sahip olmaktır.İyi tasarlanmış ve görselleri ile dikkat çeken bir “Tower Defense” oyunu olarak karşımıza çıkıyor.Bunu başarabilmek için iyi bir strateji ve kıvrak zekaya sahip olmanız gerekir.Bu oyun aynı zamanda sizin analitik düşünme tarzınızı da geliştirecektir.

War_of_Mercenaries_Fire Tower_lv1Oyuna başladığınızda göreceksiniz ki yalın ve anlaşılır bir dil ile yazılmış olan açıklamalar ve iyi bir şekilde düzenlenmiş geçişleri sizin oyunu rahat bir şekilde anlama ve adapte olmanıza yardımcı olacaktır.

Oyuna yeni girenler koruma altında başlıyor.Hem oyuna adapte olmak hem de kendini savunacak kadar bir hazırlık yapabilmeleri için 3 günlük bir koruma altında bulunuyorlar.

Oyuna ilk başladığınızda alacağınız görevler ile birlikte oyunun mantığını anlayabilir ve adaptasyon sürecini hızlandırabilirsiniz.Oyunun kilit noktaları savunma ve saldırı olurken bunun da anahtarı analitik düşünmedir.Eğer ki iyi bir savunmanız varsa gelen saldırılardan çok kayıp yaşamadan kurtulabilirsiniz.İyi bir saldırı gücünüz var ise de rakiplerinizin sahip olduğu kaynakları kolay bir şekilde ele geçirebilirsiniz.

Eğer ki siz bireysel olarak binalarınızı yerleştirmek istiyorsanız çok farklı açılardan bakarak tüm saldırılara karşı en iyi düzeni geliştirmelisiniz.Eğer ki gözünüz yükseklerde ise bir Şehir Plancısı alarak binaların yerleşimini optimize edebilirsiniz.

Oyuna başladığınızda iyi bir asker seçimi yaparak en iyi birliği kurmanız gerekmektedir.Elinizde bulunan casuslar ile birlikte saldırı yapmayı planladığınız şehirlerin açık ve stratejik noktalarını anlayabilir ve en iyi saldırı planını tasarlayabilirsiniz.

War_of_Mercenaries_Mighty_Elephant_stage_6İyi bir birlik kurduğunuz zaman kendinizi savaşa hazır hissediyorsanız oyun size bir liste sunar.Bu listede sizin seviyenize uygun oyuncular belirtilir ve daha sağlıklı saldırılar yapmanıza yardımcı olur.Bu da aynı zamanda düşük seviyeli oyuncuların oyunda ezilmemelerini sağlar.

Diğer bir önemli özellik ise saldırı veya savunmanın ardından incelemelerde bulunarak yaptığınız yanlış veya farkında olmadan yaptığınız doğru hamleleri görebilirsiniz.

Karakterler

Oyunda işçi, paralı asker ve canavar olarak üç ana birim bulunmaktadır. İşçi, tüm bina inşa etme işlerinde görev alan ve sempatik tavırlarıyla çeşitli mesajlarda karşımıza çıkan bir karakterdir.

Oyuna ismini veren paralı askerler 15 farklı askerden oluşur. Bunlardan bazıları;

  • Bedevi Reisi,
  • Yeniçeri,
  • Haşhaşi,
  • Eşkıya,
  • Karadul,
  • Moğol Azmanı,
  • Firavun Muhafızı,
  • Hezarfen

Paralı askerler ilk başta Asker Kabul Merkezinden askere alınırlar ve daha sonra Askeri Kamplarda yetiştirilerek savaşa hazır hale getirilirler. Oyundaki son ve en değerli birimlerden biri canavarlardır. Farklı özelliklere sahip 3 tip canavar bulunmaktadır: Demir Pençe, Fül ve Zümrüdüanka. Oyuncu seçtiği canavar ile saldırı ve savunma yapabilir. Canavarların hem gelişimini sağlayarak daha güçlü seviyelere gelmesini sağlamak hem de bulunduğu seviyeden gerilememesi için periyodik olarak canavarların beslenmesi ve eğitilmesi gerekir.

Temel Kaynaklar

Oyun içindeki temel kaynaklar Odun, Taş, Kudret ve Demirdir. Bu kaynaklar kaynak binaları inşa edilerek toplanır. Kaynaklar; kaynak binalarında, Şehir Merkezinde ve Ambarlarda saklanır. Kazanılan kaynaklar ile oyundaki fonksiyonel, savunma ve dekoratif yapılar inşa edilir. War of Mercenaries sosyal paylaşım öğelerini yoğun kullanan bir oyun olduğu için binaların yapımında kaynaklar dışında arkadaşlarınızdan isteyebileceğiniz malzemelere de gerek vardır. Bu malzemeleri ister arkadaşlarınızdan toplayabilir ister Altın kullanarak tek tuşla alabilirsiniz. Oyuncuların oyunu oynayan arkadaşlarının çok olması, YP toplama, malzeme ihtiyaçlarını karşılama ve hediye olarak kabul edilebilen kaynak kazanımı gibi birçok konuda avantaj sağlar.

Yardım Puanları ve Altın

War of Mercenaries’te iki tip oyun parası vardır. Bunlar, Yardım Puanları (YP) ve Altındır. Yardım Puanları, oyuncuların arkadaşlarının şehirlerine giderek yaptığı yardımlar ve oyun içi toplanan malzemelerin satılması sayesinde kazanılabilir. Daha sonra bu Yardım Puanları çeşitli oyun içi hızlandırma işlemlerinde kullanılabilir. Altın ise en başta Şehir Merkezinden günlük olarak toplanabileceği gibi tamamlanan görevlerden de kazanılabilir. Eğer oyuncu daha fazla Altına ihtiyaç duyarsa her zaman Facebook kredilerini kullanarak Altın satın alabilir. Oyuncu Altınlarını inşaatlarında, kaynak alımında, oyun içi hızlandırmalarda ve savaş ile ilgili konularda kendisine avantaj sağlamak için kullanabilir.

Yeni özellikler

Çok yakında ödül, ittifak, hızlı saldırı sistemlerinin ve oyun deneyimini iyileştirecek daha fazla özelliğin ekleneceği War of Mercenaries, 1 Mart itibariyle Facebook üzerinden Açık Beta haliyle 300.000’den fazla oyuncu tarafından oynanmaktadır. Oyun şu anda Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, Portekizce, İtalyanca ve İspanyolca olarak 7 dilde oynanabilmektedir. Facebook üzerinde gerçek zamanlı savaş tecrübesi yaşatan War of Mercenaries’te haftalık sıralamada zirveye çıkmak ve tüm zamanların en iyi oyuncusu olmak için http://apps.facebook.com/warofmercenaries/ adresine gidebilirsiniz. İyi oyunlar!

Oyunda Bulunan Grafik ve Görseller

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir