Fast Food Yiyecekler ve İçecekler Kapsamına Neler Girmektedir ?

Fast food beslenmeye giren yiyecekler hamburger, patates kızartması,kızartılmış tavuk, pizza, döner, lahmacun, tost gibi yiyeceklerdir. Çünkü bunlar kısa sürede hazırlanmaktadır. Büfelerde ekmek arası dönerler, tostlar kısa sürelerde hazırlanarak hemen insanlar tarafından tüketilmektedir. Hemen birkaç dakika içerisinde paketlenerek tüketilmektedir.

Fast food yanında tüketilen asitli içeceklerde sağlık açısından zararlıdır. Fast food yiyeceklerin pişirme yöntemleri de sağlık açısından sağlıklı değildir. Çünkü fast food adı üstünde kısa sürede yapılarak servis edilmesi gereken bir beslenmedir. Bu nedenle çoğunlukla dondurucu besinler kullanılmaktadır. Fast food ürünleri hazırlanırken önce dondurulup sonra hızlı bir şekilde kızartıldığı için kanserojen özellik gösterirler. Bu besinler hızlı bir şekilde yüksek ateşte kızartılmaktadır. Bu nedenle de besin pişmmektedir ve kanserojen maddeler oluşmaktadır besinde.

fast food besinlerin zararlarıFast food kapsamına giren içecekler genelde kafein içeriği yüksek,  kalorisi açısından şekerlidir. Asitli içecekler arsından kola gibi içecekler. Bunların dışında şeker, çikolata, dondurma, milkshake zararlı içeceklerdir. Aynı zamanda fast food içeceklerin içerisinde katkı maddeleri de bulunmaktadır. Bu katkı maddeleri de alerjik bünyeli insanlar için özellikle zararlıdır. Bu şekilde alerjik bünyesi olan kişilerin bu içecekleri tüketmemeleri  gerekir. Ayrıca fast food içeceklerin içerisinde bulunan kafein bireyde uykusuzluk, huzursuzluk ve hipertansiyona neden olmaktadır. Asitli içeceklerin cilt sağlığı üzerinde de olumsuz etkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda asitli içecekler tüketmek kişide demir eksikliğine neden olmaktadır.

Fast food beslenmenin en bilinen ortaya çıkardığı hastalığı obezitedir. Obezite de beraberinde pek çok hastalığı da getirmektedir. Obezite kalp  hastalıklarına, diyabete, tansiyona, kemik erimesine, depresyon, alzheimer ve uyku apnesine neden olmaktadır. Bireylerde kıllanma, bayanlarda adet düzen düzensizliğine neden olmaktadır. Aynı zamanda hamile kalmayı da önlemektedir bu tür yiyecekler. Aynı zamanda fast food beslenme vitamin eksikliklerine de neden olmaktadır. Bu durumda da bireyin bağışıklık sistemi düşer. Ve birey hastalıklara daha yatkın bir hale gelir. Fast food pişirme sırasında oluşan besinler üzerindeki kanserojen maddelerde ileriki dönemlerde kanser riskini de arttırmaktadır. Fast food beslenmenin yağdan gelen kalorisi yüksek olduğundan dolayı kişide damar tıkanıklığına neden olmaktadır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir