FBI Nedir ? Görevleri Nelerdir ?

FBI’ın açılımı Federal Bureau of Investigation yani Türkçesi federal soruşturma bürosudur. Kısaltmasıyla tanıdığımız FBI Amerika Birleşik Devletlerle de bulunan federal araştırma bürosudur. 1908 senesinde BOI ismiyle meydana gelmiştir bunun açılımı Bureau of Investigation Türkçesi araştırma bürosudur. 1935 yılında ise bugünkü ismi yani FBI ismini almıştır.

FBI’ın merkezi Washington’dadır. Federal bir hükümete bağlı diğer bir kurumun hukuksal veya idari sonuçların özel olarak görevlendirdiği durumlar haricinde federal yönetimi kapsayan her konuda soruşturma görevini almışlardır.

fbi nedir

 

Çalışmaları sırasında topladığı bilgilerden çıkardıkları sonuçları Washington’daki ABD adalet bakanına, yardımcılarına veya savcılara iletir. Adalet Bakanına bağlı ve ona karşı bir takım görevleriler mevcut olan FBI’ın Washington’daki merkezinden başka ABD ve Porto Riko da büyük şubeleri vardır.

FBI ceza kanununun kapsadığı ve ABD’nin gerekli gördüğü konuları araştırma ve soruşturma yapma yetkisi vardır. Bu yetki uyuşturucu kaçakçılığı, cinsel istismar, Birleşik Devletler çıkarına aykırı gizli anlaşma ve 180 çeşit ceza hukuku kapsamında ABD’nin dahil olabileceği davalar hakkında bilgi toplama görevi vardır. Ayrıca ülkeler arası suçlar ve suçlular ile ilgili durumlarda yabancı ülkelerde irtibat büroları vardır. Yaklaşık altı yedi bin kişilik ajan kadrosu vardır.

fbi

 

FBI’ın güvenlik sisteminde ki görevleri de casusluk, karşı casusluk, sabotaj, ihanet, isyana teşvik ve provokasyon ile ilgili iç güvenlik sorunlarıyla ilgilenir. Bunlar hakkında alınan bilgiler de federal kuruluşlara bildirilir. ABD başkanına bağlı Milli güvenlik konseyinin oluşturduğu ABD istihbarat kurulunda yer alır. Önemli görevlere gelmesi gerektiği düşünülen insanlar ile ilgili araştırmayı FBI yapar. Görevlerinden birkaç tanesini yazacak olursak; organize suçları, cinayetleri tespit etmek ve karşı koymak, sivil halkın hakkını korumak, başarılı görevler yapabilmek için gelişen teknolojiyi yakından takip etmek ve büroya iletmek.

FBI’ın organizasyonu da çok geniştir öyle ki; beş ana şube dört yardımcı şubeden oluşur. Ulusal güvenlik şubesi, kriminal, siber müdahale ve servisler şubesi, bilim ve teknoloji şubesi, bilgi ve teknoloji şubesi, ,insan kaynakları şubesi. Her başlık altında 34 bölüm bulunmaktadır. Fakat günümüze baktığımız da bu kadar gelişmenin yersiz olduğunu görüyoruz zaten tüm dünya sosyal paylaşım sitelerinde giydiği çorabın markasını bile paylaşır halde tüm dünya insanları toplanıp FBI’a yardım etmekte. İşleri çok zor olmasa gerek.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir