Feng Şui Nedir?

Feng Şui (Feng Shui), Çin’de ortaya çıkan ve insanların zaman geçirdiği alanlar içerisindeki pozitif enerjiyi arttırmaya çalışan bir akım, anlayıştır.

Çince olan bu iki kelimenin anlamına bakarsak feng, rüzgar anlamına gelirken; şui ise su anlamına gelmektedir.Bu anlayışın amacı doğamızdaki enerjiyi yaşam alanlarımıza aktarmaktır.

Bu düşüncenin 5000 yıla yakın bir geçmişi bulunmaktadır.Yaşam alanlarında yapılacak değişiklikler sayesinde insanların daha sağlıklı, mutlu ve huzurlu olmasını, ilişkilerin daha iyi bir şekilde kurulmasını amaçlamaktadır.

feng shui yatak odası
Feng Shui Yatak Odası

Peki bir yer nasıl Feng Şui felsefesine uygun olur? Feng Shui’ye Göre Dekorasyon Nedir?

Bu soruya şu şekilde cevap verebiliriz; bir yer doğal yaşama ne kadar yakın ve iç içe ise feng şui açısından o kadar iyi bir yerdir.Doğadan kopmuş ve teknolojik aletlerde dolu bir yığın içeren bir yaşam alanı feng şuiden tamamen uzak bir yerdir.Yaşam alanlarınızı daha doğal ve tabiat ile iç içe bir hale getirebilirsiniz.

Feng Şui (Feng Shui) Uygulanmasında Temel Şartlar

  • Bagua
    Bagua-Feng Shui Renklerin Anlamı

    Chi: Yaşam enerjisi veya tinsel enerji anlamına gelen enerji türüdür.

  • Yin-yang: Çin felsefesinde yin gece anlamına gelirken yang de gündüz anlamına gelmektedir.Doğada herşeyin bir karşıtlık içinde olduğu ve yin yanglerin sürekli birbirini tamamladıklarına düşünürler.Aslında doğada zıtlıklar birbirini tamamlar ve birşeyin zıttı yoksa orada bir eksiklik vardır.
  • Elementler: Ateş, toprak, metal, su ve ağacın oluşturduğu bu beş elementin insanlar üstünde büyük bir etkisi vardır.Bu etki insanın doğumundan ölümüne kadar yani bütün yaşantısı boyunca sürer.
  • Yön Haritası: Bagua yön haritası olarak bilinen bu yöntemde yaşanılan ortam 9 bölüme ayrılır.Ayrılan bu bölümlerin her biri bir anlamı temsil etmektedir.Eğitimi, sağlığı, aşkı ve zenginliği örnek verebiliriz.8 bölüm bu gibi durumlardan oluşurken 9. bölüm ise enerji çıkışını temsil etmektedir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir