Fitness Yaparken Bilek Ağrısı

Fitness yapanların sık sık başına gelen sorunlardan biridir; bilek ağrısı, incinmesi ve rahatsızlığı.

Çoğu zaman bileği zayıf olan kişilerin fazla yükün altına girmesi sonucu gerçekleşir. Aslında vücut o yükü kaldıracak güce sahip olsa da bilek sahip olmayınca bileğinizde bulunan bağların bir kısmı kopar ve ağrı yapmaya başlar.

Bu durumun önüne geçmek için yapılması gereken bazı şeyler vardır. Bilek rahatsızlığı hakkında bilinmesi gereken temel konuları sizlerle paylaşıyoruz.

Bilek Ağrısı ve İncinmesinin Hiç Olmaması İçin

  • Öncelikle bileğinizi sıkı tutacak ve ani yük bindirmelerine karşı destek verecek bir bileklik kullanırsanız, bu durumun hiç olmaması için önlem almış olursunuz.
  • İnsan kendini bilir. Kaç kiloyu bileğiniz sakatlanmadan taşıyacağınızı da bilirsiniz. Bu yüzden temkinli ve dikkatli bir şekilde kilo arttırımına gidiniz.
  • Isınma yapmadan kesinlikle fitness programınıza başlamayınız. İncinmelerin en büyük sebeplerinden biri budur.
  • Ağırlığı iyi bir şekilde avuç içine oturtun. Bunu yaparken elinizi kuru olmasına dikkat edin. Ağırlık avucunuzun içinde hareket ediyorsa; bileğe uygulanan yük ani bir değişim gösterirse bu da sakatlanmaya yol açar.
  • Tüm bunları sakatlandıktan sonra değil sakatlanmadan göz önünde bulundurmanız ve uygulamanız gerekir.

Yukarıda sakatlanmadan önce almanız gereken tedbirleri saydık. Bir de eğer ki sakatlık olursa sakatlandıktan sonra dikkat etmeniz gereken durumlar var.Bunları da şu şekilde sıralayabiliriz.

Bilek Sakatlığını Geçirmenin Yolları

  • Ya bileğiniz iyileşene kadar bileğinize yük bindirmezsiniz ya da normal kaldırdığınız ağırlığı biraz düşürerek fitness çalışmanıza ara vermeden, iyileşmeyi seçebilirsiniz. İkinci yolu seçerek aktif iyileşme yapmış olursunuz.
  • Gün içinde de bileğinizi sararak ani manevralardan korumuş ve destek sağlamış olursunuz. Çünkü bilek herhangi bir zorlanma yaşadıktan sonra kopan bağların acısını en küçük harekette dahi çekersiniz. Oldukça kronikleşmesi muhtemel rahatsızlıklardan biri olduğu için iyileşme sürecini çok iyi geçirmekte ve tam iyileşmeyi sağlamakta yarar vardır.
  • Bunların dışında doktor kontrolü sonucunda verilmiş olan ilaçları kullanarak eklemlerinizi kuvvetlendirebilirsiniz.

fitness bilek ağrısı

Genel itibariyle bilek ile ilgili olan sorunları, alınması gereken önlemleri ve tedavi sürecinin nasıl işlemesi gerektiğini sizlerle paylaştık. Umarım hiç bu makaleyi okumak zorunda kalmazsınız…

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir