Fre

Fresk Nedir ?

Fresk, basit bir şekilde resim olurken yapılışı ise normal bir resme göre farklılıklar içermektedir. Fresk yapılırken kireç sıvanın üzerine kireç ve su ile birleştirilmiş pigmentler ile yapılır. Islak olan kireçli yüzey kurumaya başladıkça, pigmentler de yapışır ve orada kalır.

Fresk yapımı Mısır devrinde yapılmaya başlansa da Hristiyanlığın ilanından sonra kiliseler ile bütünleşmiştir. Birçok roman ve filmde – özellikle şifre ve polisiye içeren filmlerde sıkça sözü geçmektedir. Gizemli filmlerin değişilmez kilise figürlerinden olan fresklere örnekler de vereceğiz.

Fresk Sanatının Özellikleri

Fresk sanatı küçük boyutlarda yapıldığı gibi çok büyük boyutlarda da yapılabilmektedir. Bu sanat içerisinde boya pigmentleri kireçli sıvının içinde kaldığından dolayı oldukça sağlam ve kalıcı bir resim sanatıdır. Büyük yapılarda da kullanılması ve aynı zamanda da oldukça kalıcı olması, birçok binada ve özellikle kilisede kullanılmasına yol açtı. Binaların duvarları fresk sanatı ile yapılmaya başlandı. Fresk yapılacak duvarın inşa malzemesinin çok büyük bir önemi bulunmamaktadır. Örneğin; duvar taştan da olabilir tuğladan da olabilir. Burada önemli olan sıva ve kireçli tabakanın duvarın üzerine iyi bir şekilde işlenmesidir.

Duvarın üzerindeki sıva, rutubet almamalı ve alçıdan olmamalıdır. Yoksa çok uzun süre dayanması beklenemez. İyi bir şekilde su ile durulanmış dere kumu ve sönmüş olan kirecin birleşimi kullanılmalıdır. Fresk yapımına başlamadan önce duvar iyi bir şekilde su ile ıslatılır. Sonrasında elimizde bulunan harçtan bir tabaka duvara sürülür. Devamında ilk harç tabakasının kuruması beklenir. Kuruduktan sonra ikinci kat atılır ve ikinci kat ıslak bir şekildeyken boya pigmentleri ikinci olan ıslak tabakaya dökülür. Sonrasında kuruması beklenir ve istenilen resim oluşturulmuş olunur.

Fresk’i yapan kişi yapabileceği kadar alanda çalışma yapmalı ve bütün duvarı bu işlemlerden sıra ile geçirmelidir.

Fresklerin Zamanla Bozulmasının Nedenleri

  • Onarım yapılmadığı taktirde her yapı çürümeye yüz tutmaktadır. Bu yüzden restorasyona uğramamış olan eski yapıların duvarlarında bulunan freskler zamanla meydana gelen çürüme ve yıkılmalar sonucunda yok olmaktadır.
  • Rutubetli ortamlarda duvarların etkilenmesi fresklere de yansır. Rutubet sonucunda bozulma, çatlama ve dökülmeler meydana gelir. Bununla birlikte karanlık da fresklerin bozulmasına yol açan önemli bir etmendir.
  • İnsanların yanlış kullanımları, zarar vermeleri, freskin bir yerden başka bir yere taşınırken maruz kaldığı kötü koşullar da freskin bozulmasına ve zarar görmesine yol açar.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir