Gelmiş Geçmiş En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Bilim kurgu filmleri insanları hayal dünyasını yansıtan filmlerdir.  Düşünüp, tasarlayıp, hayal gücümüzün ürünü olan fantastik şeyleri beyaz perdeye dökmedir aslında. Aslında tüm insanların istediği bir türdür bilim kurgu. Tabi ki bu olaylarda teknolojinin el verdiği kadarıyla uygulamaya koyulabiliyor.  Fakat günümüzde ki 3D teknolojisi sayesinde filmler çok daha kaliteli ve ilgi çekici hale gelmiştir.

Gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmleri denilince akla gelen ilkler hakkında ufak ufak bilgiler, açıklamalar vereyim. Fakat ilerleyen teknolojiyle eski yapım  kalitesi düşük filmler yerine günümüz de yapılan daha gerçekçi, inanılır, akla ve mantığa uygun filmlere ilgi fazladır.

Inception bilim kurgu filmleri arasında adını duyurmuş ve kendini ilk sıralara taşımış bir başyapıttır. Geçtiğimiz yıla damgasını vurmuş hayal içinde hayal, akıl içinde akıl konusunu ele almayı başarabilmiş çok fantastik ve etkileyici bir filmdir. Filmde çok tanınmış, ünlü ve tecrübeli oyunculara yer verilmesi de izlemeye değer filmler arasında göstermemiz için geçerli bir sebeptir.

inception

Matrix filminde Neo nickli bir karakteri canlandıran baş rol oyuncumuz aldığı hapların etkisinde (mavi veya kırmızı hap olduğunu bu filmi izlemeyenler bile biliyor artık) farklı mekanlarda farklı zamanlarda bulunur değişik görevleri yapmaya ve kötü ajanların emellerine ulaşmalarına engel olur.

matrix

Kelebek etkisi de bu tip kaliteli filmler arasında gösterilebilir. Bilim kurgu filmleri arasına farklı bir bakış açısı taşımıştır. Bu sefer baş rol oyuncumuzun hafızası küçük yaşından itibaren gidip gelmektedir doktoru hepsini günlüğüne yazmasını ister ve oyuncumuz büyüdükçe bu hatırlamadı zamanları, beyninde boş olan anılarına gidip orada tekrar hayata başlar ne kadar normal gözükse de çok fantastik bir film olan kelebek etkisi hayal dünyamızın sınırlarını zorlayan bir filmdir.

kelebek etkisi

Ben efsaneyim, Will Smith’in mükemmel oyunculuğu ile bilim kurgu filmleri arasına girmiştir. Dünyayı kanserden kurtarma amacıyla yapılan bir kimyasalın ters tepmesi sonucu tüm insanlık çok güçlü zombilere dönüşmüş ve hayatta kalan birkaç insanın bunun çaresini bulma umuduyla yaşadığını ve bulduğunu konu alıyor. Fakat filmin sonunda dünyaya ne olduğunu söylemeden bitiriyor. Çok kaliteli ve izleyenlerin hayran kalacağı bir filmdir.

i am legend

Eminim çoğumuzun aklına gelmeyen senaryolardan oluşmuştur bu filmler ve konuları da bir hayli ilginç. Sanırım bu yüzden çok ilgi çekici oluyor. Günlük hayatta düşünüp hayal ettiğimiz ama gerçekleşmesi mümkün olmayan olayları insanoğlunun hayatında var olma isteğinin sonucu olarak değerlendiriyorum. Filmler hakkında bilgi vermek yerine ortak özelliklerinden bahsetmenin daha akıllıca olacağını düşünüyorum.Bilim kurgu filmleri

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir