Gençler Facebook’ta Akraba Baskısı Görüyor

Sosyal ağlar oldukça gelişmekte ve gençleri özellikle etkisi altına almaktadır. Sosyal sitelere gençler oldukça fazla ilgi göstermektedir fakat büyüklerinde son zamanlarda bu sitelerde bulunması gençleri oldukça rahatsız etmektedir.

Facebook sitesinde son zamanlarda , gençlerden hariç büyüklerinde bu siteye oldukça fazla ilgi göstermesi gerçekten gençleri çok rahatsız etmektedir. Gençlerin sorunlarında bir tanesi, kendilerinden çok yetişkinlerin paylaşım yapması ve gençlerin resimlerini, paylaşımlarını takip ederek, onları rahatsız edecek sözlerde bulunmaları, gençler üzerinde hem etki yaratmakta hem de aynı zamanda bir rahatsız oluşturmaktadır. Pew araştırma merkezinin yaptığı araştırmaya göre, son zamanlarda Facebook da yetişkinlerin artmasından dolayı, gençlerin %58’i kendisiyle iletişime geçmek isteyen yetişkinleri engellediği ve bazılarının da arkadaş listelerinden silerek kurtulmak istediklerini ortaya çıkarmıştır.

facebook poke uygulaması

Gençler aynı zamanda paylaşımlarına yapılan yorumları çabuk silmekte ve aynı zamanda da kendilerinin etiketlendikleri resimleri de hemen kaldırmaktadır. Kendilerini özgürce ifade edemeyen gençlerin, kendilerini daha rahat hissedecekleri Twitter’e geçiş yaptığı bu araştırmada ortaya çıkmaktadır. Twitter kullanan genç oranı % 16 iken bu oran 2013’de %24 çıkmıştır ve bu açıdan bakıldığında gençlerin artık Twitter’e geçtikleri ve burada kendilerini daha özgür hissettikleri bir gerçektir.

Yapılan araştırmada, Facebook hesabı bulunan gençlerin, %70’de yetişkin kişilerin ekli olduğu ve ayrıca Fecebook adresi bulunan gençlerin çoğunluğunun profil resimlerini bile gizli tuttuğu ortaya çıkmıştır. Twitter, bu açıdan ilerleyen zamanlarda daha çok ilgi görerek, Facebook’dan kaçan gençleri ağırlayacağı gözlenmektedir…

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir