Gençlerde Alkol Bağımlılığı

Alkol bağımlılığı çağımızın önemli hastalıklarından biridir. Birçok gencimiz erken yaşlarda sosyal çevre aracılığı ya da bilinçsiz aile bireyleri aracılığıyla alkol kullanımına başlıyor ve daha yaşı çok küçük olduğundan dolayı bilinçli bir tüketim gerçekleştiremiyor. Bunun sonucunda da geleceğin alkolikleri erken yaşlardan yetişmeye başlıyor.

Şimdi aranızda ben de erken yaşta başladım ama böyle sorunlar yaşamadım diyenleriniz olabilir. Ama hastalığın görüldüğü bireylerin alkol hayatına bakıldığında ortaya çıkan bir de gerçek var ki erken yaşta alkol ile tanışanların büyük kısmı hayatından çıkaramıyor ve alkol bağımlılığı soruna karşı ilerliyor, küçük kısmı ise nefretle bakıyor. Küçük kısımın yok denecek kadar az olduğunu söyleyebiliriz.

Gençlerin erken yaşlarda alkol bağımlılığı sorununu yaşamasının en büyük sebebi yanlış arkadaş çevresi ve aile ilgisizliğidir. Aileler yeteri kadar çocuklarıyla ilgilenemediğinden dolayı ve gençlerin de yeni deneyimlere merakı olduğundan dolayı alkol ile tanışması çok erken yaşlarda oluyor.

gençlerde alkol bağımlılığı

Alkol kullanımı ülkemizde çok yüksek olmasa da alkol bağımlılığı sonucunda ortaya çıkan dram hikayelerinin sayısı bit hayli fazladır. Tadında içme denen kavramı alkol kullananların birçoğu sağlayamadığından dolayı alkol kaynaklı tartışma, kavga, ailesel sorunlar çok fazla görülmektedir. Gençlerin alkol bağımlılığı sorununa karşı bilinçlendirilmesinde en büyük sorumluluk ailesine düşmektedir. Sonrasında da devlet çeşitli ağlar aracılığıyla gençlere destek vermektedir. Devletin gençlere her türlü bağımlılık ve sorun üzerine açmış olduğu danışmanlık hattı bulunmaktadır. Alkol bağımlılığı için ALO 123 hattı ile gençler her konuda sorunlarını danışabilir ve yardım alabilirler.

Alkol bağımlılığı sorununa karşı devlet gerekli korumaya yönelik düzenlemeler ile mükelleftir. Bunun sonucunda devlet gerekli düzenlemelere gitmektedir. Alkol reklamları da gençlere alkol kullanımını teşvik ettiğinden dolayı televizyonda reklam gösterimi yasaktır. Bununla birlikte sosyal hayatta bu reklamı gençler kendi aralarında birbirlerine yapmaktadır. Alkol tüketmenin büyüklük ve olgunluk göstergesi olarak algılandığı ülkemizde bu sorunun çözümü de hem devlete hem de ailelere kalmaktadır. Kişide aklı başında bir şekilde düşünerek neyin yanlış neyin doğru olduğunu bulabilse de sosyal baskı ve toplum psikolojisi birçok gencin bu şekilde düşünmesi engellemektedir.

Yarınlarımızın daha mutlu ve huzurlu geçmesini istiyorsak toplum olarak bu bilinci oluşturmalı ve alkol bağımlılığı sorununa karşı ortak bir görüş birliğine kavuşmamız gerekmektedir. Alkol Bağımlılığı 

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir