Genetik Mühendisleri Ne İş Yapar?

Genetik Mühendisleri, genetik alanında yaptığı çalışmalarla dünyadaki canlı varlıklarda bulunan genetik özellikleri inceler, değiştirebilir ve onlara yenilik katarlar.Günümüzde birçok alanda yapılan genetik çalışmaları mevcuttur.

Genetik Mühendisleri gen klonlama ve dna klonlama vb. uygulamalar kullanarak birçok canlının genini birbirine aktararak farklı özelliklere kavuşturabilir.

Genetik Mühendislerinin çalışma alanı çok büyüktür.Yapabilecekleri akıl sınırlarını zorlarken birçok konu ahlaki nedenlerden ötürü engellenmektedir.Yararı olabileceği gibi kötü amaçlar doğrultusunda kullanılırsa büyük riskler ve kötü sonuçlar doğurabilir.

Genetik mühendislerinin en fazla çalıştığı alan ise bitkiler ve hayvanların genetik özellikleridir.Tarımda kullanılan genetik bilimi ile daha iyi ve sağlıklı bitkiler yetiştirmek amaçlanmıştır.Ayrıca daha verimli bir yetiştirme de öncelikler arasındadır.Bunun için bitkilerin genleri ile oynanarak daha zengin ve verimli tohumlar oluşturuluyor.Ayrıca hayvanlar üstünde de birçok genetik çalışma yapılmaktadır.

Günümüzde kullanılan çeşitli genleri ile oynanmış tohumlar kullanılarak daha fazla ürün almak dünyanın artan nüfusu açısından çok büyük önem arz ediyor.Ama çalışmaların yeterli araştırma yapılmadan sonuçlanması ile piyasada zararlı tohumlarda olabilir.Çünkü bu pazarın ticari boyutu çok büyük olduğundan dolayı sağlık boyutunu bazı firmalar rahatlıkla es geçiyor.

 

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir