Genetik Mühendisliği İş Alanları

Canlılar sahip oldukları yapıları genler sayesinde aktarır, canlıların sahip olduğu genetik yapıyı DNA’yı inceleyen ve araştırma yapan bilim dalına moleküler biyoloji denir. DNA’yı oluşturan ve canlının sahip olduğu özelliklerin aktarılmasını sağlayan genler hakkında araştırma yapan bilim dalına genetik mühendisliği denir.

DNA hakkında yapılmakta olan araştırmalar DNA’nın yapısının anlaşılması ve genlerin sırrını çözülmesi ve içeriğinin tespit edilmesi konusunda fayda sağlamaktadır. Genler üzerinde yapılan araştırmalar genetik mühendisliği alanının temelini oluşturur. Genetik mühendisliğinin amaçları başta sağlık ve gıda problemlerini çözmek daha hızlı gıda üretimi amacıyla çalışmalar yapmaktadır. Çoğu genetik mühendisli insandaki zararlı, anormal genleri yok etmek için uğraşmaktadır. Yani insanda ki üreme hücrelerinde ki anormal genleri değiştirerek yok etmeyi amaçlamaktadır.

genetik mühendisliği

Genetik mühendisliği şu alanda çalışmalar yapmaktadır; canlılarda ki anormal genleri belirleyip gelecek nesillere aktarılmasını önlemek, insanda veya hayvanda ilik, organ ve doku nakli yapmak.  Genetik mühendisliği iş olanaklarının Türkiye de yetersiz maaşlarının da düşük olduğu düşünülmektedir. Yurt dışında yabancı ülkelerde bu konu daha hassas olarak ele alınıyor ve daha çok iş imkanı sunuyorlar. Ülkemizde belli başlı hastaneler dışında pek fazla iş imkanı yok. Ya laboratuvarlarda ya tıbbi malzeme üreten firmalar da yada akademisyen olarak kariyerinize devam etmeniz mümkün.  Fakat genetik mühendisliği ABD gibi ülkelerde dahi sadece devlete yük olarak görülmektedir beklenen ücreti, ilgiyi ve alakayı görememektedir.

ee

Genetik yerine tıp bilimine para yatırmayı Dünya daha akıllıca buluyor. Günden güne eriyen bir meslek. Bazı ülkelerde geçmişin mesleği olarak nitelendiriliyor ve genetik mühendisliği bölümünü tercih eden öğrenci arkadaşlar ve mezunlardan iç açıcı haberler gelmiyor. Herkes pişman bu bölümü tercih ettiği için.  Gerekse harcanan bütçenin aşırı olması gerekse somut bir çok şey elde edilmemesi bunların başında gelen etkenlerden bir kaçı. Tıpta hastalıklara sebep olan genlerin bulunması, tarımda verimin artırılması ve daha iyi bitki türleri elde edilebilmesi gibi alanlarda çalışan Genetik Mühendisi olmak isteyen adaylar sebep-sonuç ilişkisi kurabilen, bilimsel meraka sahip ve ince ayrıntılara dikkat edebilen kişiler olmalılardır. Genetik Mühendisliği sağlık alanında hizmet veren kuruluşlardan adli tıp ve kriminoloji laboratuvarlarına kadar geniş bir aralıkta iş bulma olanağına sahiptirler.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir