Geniş Ekran Nedir? Ekran Boyut Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde videoların birçok ekran boyut seçeneği bulunmaktadır.Genellikle bu boyutlar videoya göre değişir.Örneğin filmlerde çerçevenin eni daha büyük olur.Peki bu boyutlar nasıl ortaya çıkmıştır ve geniş ekran nedir?

Geniş ekran, akademik ekran görüntü ölçülerinden daha büyük çerçeveye sahip olan film ve televizyon görüntüsüdür.

Eskiden, sessiz filmlerin olduğu zamanlarda 4:3 ekran boyutu kullanılıyordur.Bu ekran boyutunda 4 eni temsil ederken 3 boyu temsil ediyor.Yani ekran boyutu büyüdükçe görüntünün eni 4 birim, boyu ise 3 birim büyüyor.

Filmlere sesin eklenmesi ile birlikte ekran boyutları da değiştirildi.İlk olarak 1932 yılında akademik ekran olarak bilinen (1.37:1) orana sahip olan görüntü boyutu getirildi.Burda da en 1.37 birim iken boy 1 birim olmuştur.

Geniş ekran ise günümüzde kullanılan ekran boyutudur.Filmlere göre değişiklik gösterir.En çok kullanılan boyutları 1.85:1 ve 2.35:1 olarak gözükmektedir.Yeni yapılan televizyonlar da bu ekran biçimlerine daha uygun olmaktadır.Eski televizyonlar kutu gibi olurken yeni televizyonların ise eni daha uzun olarak dikdörtgen görünümü alıyor.

Sinema perdeleri de aynen televizyon gibi farklılık göstermektedir.Göstermese de görüntü yansıtıldığında alt ve üstten görüntü kırpılarak sinema görünümü sağlanmaktadır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir