Geri Dönüşümün Önemi

Atık maddelerin yeniden değerlendirilmek üzere ikincil ham maddeye dönüştürülüp tekrar imalat sürecine dönüştürülmesine geri dönüşüm denilmektedir. Doğal kaynakların bir gün bitebilecek olasılığını  düşünerek, bilinçli bir tüketici gibi davranılmalıdır. Böylelikle doğal çevreye verilen zarar azaltılmış olmakta ve büyük ölçüde enerji tasarrufu sağlanmış olmaktadır.

Geri dönüşümü sağlayan maddeler;

1) Cam

2) Kağıt

3) Alüminyum

4) Plastik

5) Pil

6) Organik atıklar

7) Elektronik atıklar

8) Bakır

9) Demir

10) Çelik

11) Araç lastikleri

12)Motor yağları

13) Kurşun  gibi kaynaklar geri dönüşüm sayesinde tabi kaynakların tüketimini önlemiş olmaktadır.

Enerji krizini fark eden. olan gelişmiş ülkeler atıkların geri kazanılması ve tekrar kullanılabilmesi için çeşitli yöntemler aramışlardır. Avrupa Ekonomik Topluluğuna üye olan ülkelerde atık maddelerin geri kazanılması şartı uygulanmaktadır. Kullanılan malzemelerden  büyük ölçüde enerji sağlanmaktadır. Bu durumun önce tüketiciye aktarılması bu konuda bilinçlendirilmesi  gerekmektedir.

Gerin dönüşümün önemi ; enerji tasarrufu sağlanmakta, doğal kaynaklar korunmakta, çöp miktarını azaltarak çevre kirliliğini önlemekte, ekonomiye yatırım sağlamaktadır. Örneğin kağıdın tekrar geri dönüşüme kazandırılması sayesinde hava kirliliğini % 74, su kirliliğini % 35, su kullanımını % 45 azalttığı ve 1 ton kağıdın hamur kağıt yapılması ile 8 ağacın kesilmesi önlenebilmektedir.Yine bir araştırmaya göre madenlerin çıkarılması için harcanan enerji metallerin geri kazanılması için harcanan enerjiden çok  daha fazla olmaktadır. Mesela; bakırın geri kazanılması için gereken enerji  bu metalin madenden çıkarılması için harcanan enerjinin % 13 ‘ü kadardır.Ayrıca  ülke ihtiyaçlarını karşılamak amaçlı ithal eden hurda malzemelerine ödenen döviz miktarı büyük ölçüde azaltmış olunmaktadır.

geri dönüşümSağlıklı bir geri dönüşüm sisteminin sağlanabilmesi için öncelikle atık malzemelerin kaynağında ayırt edilerek toplanması gerekmektedir. Çöpten toplanıldığı takdirde bu malzemelerden üretilmekte olan  ikincil malzemelerden elde edilen kaynak çok daha düşük nitelikte olmaktadır. Vatandaşlar bu konuda bilinçlendirilmeli ve özellikle metal maddeleri toplama konusunda teşvik edecek çalışmalar yapılmalıdır.

Geri dönüşüm sisteminde öncelikle malzemeler kaynaktan ayrı toplanmalı, sınıflandırılmalı, değerlendirilmeli ve yeni ürün ekonomiye kazandırılmalıdır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir