Gıybet Nedir ? Kısa Kısa Bilgiler…

Gıybet, müslüman birinin arkasından, onun duyduğu zaman hoşuna gitmeyecek şeyleri konuşmaktır. Gıybete düşmenin çeşitli nedenleri vardır. Bunlardan biri ahirete çok iyi inanmamaktan kaynaklanır. Kişide iman zayıflığı varsa kolaylıkla gıybet yapabilir. Kendini çok beğenen, gururlu ve kibirli kişiler kendi eksikliklerinin farkına varamazlar. Nefis muhasebesi yapmadıklarından dolayı sürekli başkaları hakkında konuşurlar. Kalbinde fesat olan insanlar gıybet yapabilir. Kalpleri bozulmuştur, içlerine fesat karışmıştır. Birinin söylediği sözden aşırı derecede öfkelenen kişiler öfkelerini kontrol edemezler ve karşıdakini suçlayarak onun gıybetini yapabilirler. Başkalarının meziyetlerini kıskanan insanlar da hasetlikten dolayı gıybete düşebilirler.

Gıybet eden insan bundan pişmanlık duyarsa tövbe etmeli ve gıybet ettiği kişiden helallik alması gerekir. İftira etmek ile gıybet yapmak birbirine karıştırılmamalıdır. Gıybet etmek, yanımızda olmayan bir kişinin hoşuna gitmeyecek sözleri söylemektir. İftira ise, bir kimsenin söylemediği ve yapmadığı bir davranışı yaptığını yada söylediğini iddia etmek. Karşıdaki kişiyi suçlamaktır yapmadığı davranıştan ötürü.

gıybet

Gıybetten kurtulmak için insanın kendi günahlarını görmesi gerekir. Ve kendi günahlarını düzeltmeye çabalaması lazımdır. Gıybetin ahiretteki cezası sık sık hatırlanmalıdır. Mümin kardeşlere bol dua edilmelidir.

Peygamber Efendimiz buyuruyor ki; Mirac gecesinde, bakır tırnakları olan bir kavme uğradım. Tırnaklarıyla yüzlerini ve göğüslerini tırmalıyorlardı. ”Ey Cebrail, bunlar kim?” diye sordum. ”Bunlar, insanların etlerini yiyenler ve ırzlarını payimal edenler, ayaklar altına alanlardır” dedi. Bu hadisten gıybetin cezasının ne şekilde verileceği anlaşılmaktadır.

Gıybeti dinleyende gıybet eden kadar sorumlu olur. Şu hadisi şerif bize bunu anlatmaktadır; ”Kim ki yanında müslüman kardeşinin gıybeti yapıldığı halde, gücü yeterken ona yardım etmezse, Allah onu dünya ve ahirette zelil eder.”

Gıybeti yapılan kişi, kişisel dostumuzsa, mutlaka sözel olarak müdahale etmeli, onurunu savunmalıyız.  Susturmanın zararı olacağını düşünüyorsak rahatsızlığımı hissettirmemiz gerekir. Ve oradan hemen uzaklaşmamız gerekir. Aynı zamanda gıybeti yapılan kişiye dua etmeliyiz. Gıybet eden kişiyi de güzel bir şekilde uyarmalıyız. Gıybet etmenin öbür dünyada karşımıza nasıl çıkacağını anlatmalıyız. Ayet ve hadislerle bunları açıklamalıyız. Gıybet etmenin yanlış bir davranış olduğunu göstermeye çalışmalıyız. Bu sayede toplumlar da düzelecektir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir