Gökkuşağı Nasıl Oluşur ? Çeşitleri Nelerdir ?

Gökkuşağı , güneş ışınlarının  yağmur damlalarına çarparak saçılması durumudur. Bu saçılmayı görmek için bulunduğumuz pozisyonun önemi vardır. Yağmur damlacığı tanecikten ne kadar büyükse o kadar canlı görünür. Kızıldan mora doğru bir renk kuşağı vardır. Dışta mor içte kızıl şeklinde de gökkuşağı görülebilir. Havadaki harekete su buharının son kalıntılarına göre gökkuşağı zayıflar ve ortadan kalkar.

Gökkuşağı yağmur damlalarının kırışması ve dağılması sonucunda meydana gelen meteorolojik bir olaydır. Yağmur damlaları ne kadar büyük olursa gökkuşağı da o kadar net halde görünür. Yağmur damlaları bir prizma görevi görerek ışığı renklere ayırmaktadır. Gökkuşağında yedi renk vardır. Çemberin içinde mor, çemberin dışında ise kırmızı renk vardır. Turuncu, yeşil, mavi, lacivert, sarı ise diğer renkleridir. Bunların dışında gökkuşağının çok ilginç bir özelliği daha vardır. Gökkuşağına bakan kişiler aynı gökkuşağını görmezler. Çünkü yağmur damlaları sürekli yer değiştirdikleri için gökkuşağının görünüşü  de değişmektedir. Gökkuşağına doğru gidildikçe aradaki mesafe değişmez ve hep aynı kalır. Yarım çember, yay ve koni şeklinde de gökkuşağı görünmektedir. Güneş yükseldikçe gökkuşağı aşağıya doğru gitmektedir.

Gökkuşağının çeşitleri vardır. Üç çeşit gökkuşağı çeşidi bilinmektedir. “Birinci gökkuşağı” adı verilen gökkuşağı çeşidinde dış tarafta kırmızı renk bulunmaktadır. İç tarafta ise mor renk vardır. Bu gökkuşağına “ilkel gökkuşağı” da denilmektedir. Bu gökkuşağı çeşidinde renkler dıştan içe doğru kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, turkuaz, mavi ve mordur. Diğer gökkuşağı ise “ikinci gökkuşağı” olarak adlandırılmaktadır. Bu gökkuşağında ise en dışta mor, en içte kırmızı renk bulunmaktadır. Mor, mavi, turkuaz, yeşil,sarı, turuncu, kırmızı olarak renkler sıralanmaktadır. Bu gökkuşağının ışığı daha zayıftır. Diğer gökkuşağı ise “küçük kuşaklar” olarak adlandırılmaktadır. Dar kırmızı, veya kırmızı, yeşil bantlardan oluşan gökkuşağıdır.

gökkuşağı

Gökkuşağının gözükmesi için havada güneşin de bulunması gerekir. Gökkuşağı güneşin karşısında ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle de gökkuşağını görmek için güneşi arkaya almak gerekir. Gökkuşağı daha çok ikindiye doğru sağanak yağışlardan sonra ortaya çıkmaktadır. Gökkuşağının muhteşem bir görüntüsü vardır. Gökkuşağını gören herkse büyük bir hayranlık içerisinde bu meteorolojik olayı izler.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir