Golf ve Golf Malzemeleri Hakkında Bilgiler

Golf, 15. Yüzyılda ortaya çıkmış bir spor dalıdır. Golf topları o yıllarda içlerine kuş tüyü ve deri sıkıştırılarak ve deri bez ile kaplanarak yapılmaktaydı. Daha sonra Malezya’da gati adı verilen bir tropik ağacın içinden çıkan sıvının kaynatılması ile elde edilen bir maddeden yapılmıştır. Daha sonra ise kauçuk ve plastik malzemelerden yapılmaya başlanmıştır. Günümüzde ise golf topunun içinde kauçuk bir çekirdek vardır. Dış  kısmı ise çok daha sert sentetik bir malzeme ile kaplıdır. Golf topunun üzerindeki çıkıntılar sayesinde top daha uzun süre havada kalabilir. Golf toplarının rengi genellikle beyaz olmaktadır. Bu sayede çim üzerinde rahatlıkla bulunması sağlanır. Açık sarı, pembe renklerde de oynandığını görürüz. Golf topunun ağırlığı yaklaşık olarak 46 gram, çapı ise yaklaşık olarak 42 milimetredir.

Golf sopaları ise üç ayrı tipte üretilmektedir. Bunlar pata, demir ve tahta sopalar olarak ifade edilmektedir. Demir sopalar, topa vurduğumuz kafa kısımlarının demir veya çelik olduğu sopalardır. Tahta sopalar ise golf sopaları eskiden tahtadan yapıldığı için tahta sopa ile adlandırılmaktaydı. Günümüzde ise tahta sopalar yerine daha hafif metallerden yapılmış genellikle de titanyumdan yapılmış sopalar üretilmektedir. Pata sopalar ise yüzeyi doksan dereceye yakın olan topu çukura ittirmeye yarayan sopalardır.

golf

Türkiye’de golf sporu yeni olduğu için golf mağazası bulunmamaktadır. Fakat golf kulüplerinin kendi golf shop diye tabir edilen golf malzemesi satan bölümleri bulunmaktadır. Her golf kulübü bünyesinde bulunabilmektedir. Sadece golf sporunun çok yaygın olduğu ülkelerde sadece golf üzerine iş yapan, çeşitli golf malzemeleri satan çok sayıda golf mağazaları bulunmaktadır. Golf malzemelerini en iyi kalitede ve ucuza almak gerekir. En uygun fiyatla golf malzemelerini alabileceğimiz yer bugün için Amerika’dır.

Golf kıyafetlerinde sol elde bir eldiven takılmalıdır. Yakalı bir tişört giyilmektedir. Kumaş olmayan normal bir pantolon giyilmesi tercih edilmektedir. Golf ayakkabıları giyilmelidir. Golf ayakkabılarının altında oyuncunun kaymamasını sağlayan çıkıntıların olmasına dikkat edilmelidir. Kısa şortlarla, Blue Jean ile golf sahasında oynanmaz. Renk olarak herhangi bir kısıtlama yoktur. Oyuncunun hareketlerini engellemeyecek kıyafetlerin giyilmesine dikkat edilmelidir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir