Golfün Kuralları Nelerdir ?

Golfün kuralları hakkında size detaylı bilgiler vereceğimiz bu yazıda birçok bilgi bulacaksınız.

Golf oyununda amaç; başlama yerinden çukura topu en az sayıdaki vuruşla sokmaktır. Golf iki ayrı şekilde oynanmaktadır. Bir tanesi maç oyunu diye tabir edilen, yani oyuncuların on sekiz parkurun hepsini ayrı ayrı değerlendirdikleri ve de o çukuru kimin kazandığının hesabı üzerine yapılmış bir oyun tarzıdır. Diğeri ise vuruş sayısı oyunu olarak tabir edilen on sekiz çukurun toplamında kimin daha az vuruş ile parkuru bitirdiği hesaplanarak bunun sonucuna göre yapılan oyundur. Belirlenen vuruş sayısı aşılırsa oyuncu daha fazla vuruş yapmış olur. Ve bunların kendilerine özgü İngilizce tabirleri de vardır. Belirlenen vuruş sayısına Par denilmektedir. Bunun bir üstüne Bogey adı verilmektedir. Vuruş sayısının  bir altında bitirirse Birdie yapmış denilmektedir. Parın iki vuruş altında bitirirse Eagle yapmış denilir. Bunun gibi golf oyununda yer edinmiş İngilizce tabirler bulunmaktadır.

Golf 500 ila 700 dönüm arasında değişen bir sahada oynanmaktadır. Bu sahanın içerisinde on sekiz tane parkur bulunmaktadır. Bir parkur olarak tabir edilen yer. Topun başlama yerinden vurularak fairway denilen orta alanı geçip green denilmiş kısa kesilmiş çimli bir alanın üzerinde olan çukura sokulmasıdır. Başlama yerinden bu çukura mümkün olduğu kadar az vuruş ile topu sokmayı amaç edinen bir spor türüdür. Genellikle çim sahada oynanmaktadır. Ama çimin yetişmediği yerlerde toprak sahalarda da oynandığı olmaktadır.

golfün kuralları

İlk çukurdan yani başlama yerinden başlarken oyun sırası kura ile belirlenmektedir. Bir turnuvada oyuncuların çıkış sırası yapılmamış ise kura çekilir. Ve bu kuraya göre sıralama yapılır. Birinci çukurdan sonraki çukurlarda ise en düşük vuruş sayısı yapan oyuncunun ilk vuruşu yapma hakkı vardır. Buna “Onör” denilir. İyi oynamış kişiyi ödüllendirmek anlamına gelir. Golfün kuralları arasında vuruş için belirli bir süre kuralı yoktur. Ancak turnuvalarda oyunun hızını yavaşlatmamak ve oyunu geciktirmemek için özel olarak her oyuncuya sıranın kendisine geldikten sonra vuruş yapmasına kadar geçen belli bir süre kısıtlanabilir. Bu da 40-50 saniye arasında değişir. Golf kurallarının yazılı olmayan kuralları etiket kuralları olarak tabir edilmektedir. Golf sahasındaki davranış biçimini düzenleyen kurallardır. Bir oyuncu topa vururken onun etrafındaki oyuncuların sessiz durması ve oyuncunun çok yakınında durmaması gibi etiket kurallardır. Golfün kuralları hakkında verdiğimiz bilgiler umarız yararlı olmuştur.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir