Google Chrome Hakkında Tüm Bilinmeyenler

Google Chrome, Dünya’nın en çok kullanılan internet tarayıcısıdır. Kullanımı oldukça kolaydır. 3 platformda da kullanabilirsiniz. Windows, Linux, Mac için ayrı şekilde indirme bağlantıları resmi sitesinde bulunmaktadır.

Chrome’un bize sağlamış olduğu avantajları maddeler halinde sıralayacağım.

 • Google Chrome tarayıcınızı, Google hesabınızla sekronize edebilirsiniz. Zaten Google Chrome ‘u ilk kullanışınızda sizden Oturum Aç bölümünden Google hesabınızı ister. Bu sayede tüm bilgilerinizi tek çatı altından yönetebilirsiniz ve bu size ciddi anlamda kolaylık sağlar.
 • Google Chrome tarayıcınızı istediğiniz temayla renklendirebilir ve görünüm kalitenizi artırabilirsiniz. Temalara bakmak ve araştırma yapmak istiyorsanız Google Chrome Mağazasına gidip, seçmeniz gerekir. Kullandığınız temadan memnun kalmazsanız temanızı sıfırlamak için Ayarlar seçeneğinden Görünüm ve Varsayılan Temaya Sıfırla butonuna tıkladığınız taktirde temanız ilk haline dönecektir.
 • Google Chrome’da oyunlardan tutun istediğiniz uygulamaya kadar tarayıcınıza ekleyebileceğiniz bir çok seçenek vardır. Tüm bunları Google Chrome Mağazasından bulabilir ve istediğiniz eklentiyi etkinleştirebilirsiniz. Sizlere önerim çok sayıda uygulama ve oyun gibi şeyler yüklemekten kaçının. Web tarayıcınızın mümkün mertebe en hızlı şekilde kullanmak tüm internet kullanıcılarının tercihidir.

google chrome

Google Chrome’da Başlangıç Sayfası Ayarlama

Chrome menüsünden Ayarlar sekmesine geliniz.

Başlangıçta yazısının altındaki Belirli bir sayfayı veya sayfa kümesini aç‘ı seçmeniz gerekir. Buradan ana sayfa adresinizin ne olmasını istiyorsanız yazıp güncelleyebilirsiniz.

Ayrıca Chrome’da en son kapattığınız sayfaları bilgisayarı yeniden açtığınızda görmek istiyorsanız, Bıraktığım Yerden Devam Et butonuna tıklayınız.

Biraz önce Chrome’un 3 platformda kullanılabildiğinden bahsetmiştik. Peki, Chrome çalıştırabilmeniz için sistem gereksinimleri nasıl olmalıdır ?

Windows gereksinimleri Mac gereksinimleri Linux gereksinimleri
İşletim sistemi Windows XP Service Pack 2+
Windows Vista
Windows 7
Windows 8
Mac OS X 10.6 veya daha yenisi Ubuntu 12.04+
Debian 7+
OpenSuSE 12.2+
Fedora Linux 17+
İşlemci Intel Pentium 4 veya sonraki bir işlemci Intel Intel Pentium 3/Athlon 64 veya sonraki bir işlemci
Boş disk alanı 100 MB
RAM 128 MB

Chrome’da Geçmişi Nasıl Temizleyebilirim/Silebilirim ?

Google Chrome içerisinde daha önceden gezdiğiniz sayfalar geçmişe kaydedilir. CTRL ve H tuşuna basarsanız geçmişte hangi siteleri gezdiğinizi görebilirsiniz. Bunu temizlemek istiyorsanız 2 yöntemi vardır.

İlk Yöntem CTRL+SHIFT+DELETE tuşlarına klavyeden basarsanız geçmişi silersiniz.

Diğer Yöntem Araçlar sekmesinden Tarama Verilerini Temizle butonuna tıklarsanız geçmişi temizlemiş olursunuz. Ayarlar Geçmiş Tarama Verilerini Temizle yaparak da aynı işlemi yapmış olursunuz.

google chrome logo

Gezmiş Olduğum Siteyi Nasıl Sık Kullanılanlara Taşıyabilirim ?

Klavyeden CTRL+D tuşuna basarsanız istediğiniz siteyi yer imlerine kaydedersiniz. Yer imleri/işaretleri, sık kullanılanlar olarak ta kullanılmaktadır. Ayarlar bölümüne gelip Görünüm sekmesinin altında bulunan Yer işaretleri çubuğunu her zaman göster seçeneğini aktif hale getirirseniz Sık Kullanılanlar menüsünü adres çubuğunun altında çıkartırsınız. Buraya sürükle bırak yaparak bile yer imleme yapabilirsiniz.

Bunun yanında Ana Sayfa simgesini de gösterebilirsiniz. Normal Chrome’larda Ana Sayfa düğmesi pasif haldedir. Ayarlar>Görünüm>Ana Sayfa düğmesini göster seçeneğini aktif hale getirirseniz Ana Sayfa butonu Sık Kullanılanlar menüsünde gözükecektir. Buna tıklamanız durumda ayarlamış olduğunuz Ana Sayfa’ya direk gidebileceksiniz.

Ayrıca Ayarlar bölümünden Varsayılan Tarayıcı Olarak Ayarlayabilirsiniz. Arama Motorunuzu Google dışında farklı bir şey kullanmak isterseniz belirtebiliyorsunuz ve bunun yanında senkronize işlemi yapmak için aynı hesapta farklı bir kullanıcı daha ekleyebiliyorsunuz.

Chrome Downloader sayesinde indirilenleri direk olarak CTRL+J tuşuna basarak görüntüleyebilirsiniz.

Ayarlar bölümünden Uzantılar seçeneğine tıkladığınızda ;

Kullanmış olduğunuz eklentileri görebilirsiniz.

Daha fazla eklenti yüklemek istiyorsanız Mağaza linkini orada görebilir ve gidebilirsiniz.

Ayarlar > Gelişmiş Ayarları Göster Bölümünde Neler Yapılabilir ?

  • Çerezleri etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.
  • O bilgisayarda daha önce girilmiş tüm şifreleri görebilirsiniz. Kötü niyetli kullanıcılar bu sayede o bilgisayarda saklı tutulan tüm şifreleri kayıt altına alabiliyorlar. Özellikle internet kafeye giden arkadaşlar mutlaka geçmişi temizlemeli ve çerezleri silmelidir. Çünkü çok basit bir şekilde o bilgisayarda daha önce girilen şifreleri nasıl ortaya çıkarıldığını siz de görünce şok olacaksınız.
   Ayarlar > Gelişmiş Ayarları Göster > Şifreler ve Formlar > Web’de girdiğim şifreleri kaydetmeyi öner. Bu seçenek aktif haldedir. Yanında bulunan Kaydedilen Şifreleri Yönetin seçeneğine tıkladığımızda hangi siteye hangi kullanıcı adıyla girmişsek orada listelenmektedir. Yanında ise şifre bölümü mevcuttur. Göster düğmesine basarak o sitede kullanmış olduğumuz şifreyi öğrenebilmekteyiz.
   Bunun dışında Google Chrome Yükleyici vasıtasıyla indirmiş olduğumuz dosyaların konumunu ayarlayabiliriz.

Ayrıca farklı dillerde sayfalarda geziniyorsanız, o sayfayı sizin istediğiniz dile çevirebilir. Bunun için Diller bölümünde bulunan Okuduğumdan farklı dillerdeki sayfaları çevirmeyi öner seçeneğini aktif hale getiriniz. Ayrıca bu bölümde Yazım Denetleyiciyi aktif hale getirebilirsiniz. Yazım Denetimini Etkinleştir seçeneğini aktif hale getirirseniz yanlış yazılmış kelime ve kelime öbeklerini görebilirsiniz.
Google Chrome’un bilgisayar dışında tablet ve akıllı telefonlar için üretilmiş uygulamaları mevcuttur.
Android için Google Chrome ve iOS için Google Chrome mevcuttur. Android için Google Play’den iOS için AppStore’dan Google Chrome uygulamasını indirebilirsiniz.

Google Chrome’un Virüs veya İstenmeyen Program Tarafından Ele Geçirilmesi ve Değişikliklere Cevap Vermemesi Durumunda Neler Yapmalıyız ?
Herhangi bir program yüklediğinizde yanında çıkan bazı parazit programlar maalesef Google Chrome’un hem Ana Sayfası’nı değiştirmektedir hem de Google Arama Motorunu kullanmamızı kısıtlamaktadır. Bu durumda Ayarlar bölümünden gerekli düzenlemeleri yapsak dahi sonuç alamamaktayız. Bu durumda şu işlemleri yaptığımız taktirde sorun ortadan kalkacaktır.
Ayarlar > Ara > Arama Motorlarını Yönet > Varsayılan Yap > Diğer Arama Motorlarını X’ya basarak kaldırınız.
Ayarlar > Başlangıç > Belirli bir sayfayı veya bir grup sayfayı açın > Sayfaları Ayarla > Tanımadığınız Sayfaları Silin.
Ayarlar > Görünüm > Ana Sayfa Düğmesini Göster seçeneğinin altındaki sayfaları siliniz.
Ayarlar > Uzantılar > Tanımadığınız eklentileri kaldırın. Kaldırmak için çöp kutusu işaretine basmanız yeterlidir.
Ayarlar > Geçmiş > Tüm Tarama Verilerini Temizleyin.
Ayarlar > Gelişmiş Ayarları Göster > Tarayıcı Ayarlarını Sıfırlayın.

Google Chrome ile Birlikte Neler Kazanırsınız ?

Google Chrome sizlere;

 • En hızlı tarayıcı gezinme fırsatını,
 • En kullanışlı, en pratik ve en sade ve kolay web tarayıcısında dolaşma imkanını,
 • Güvenlik konusunda en rahat olabileceğiniz, daha güvenli olabilmeniz adına her şeyi sizin adınıza düşünmüş bir tarayıcı da gezinme fırsatını,
 • Tüm bilgilerinizi koruyabilme imkanını,
 • İstediğiniz Web Tarayıcınız haline sokabilme imkanını sizlere sağlar. ( Temalar, Eklentiler, Uygulamalar vs. )
 • Oturum Açma ve Senkronizasyon imkanıyla kolay yönetim ve otomatik denetim imkanlarına sahip olursunuz.

Arkadaşlar bugünlük Google Chrome hakkında bu kadar yazıyorum. Diğer yazımda Google Chrome’ın araçlarından olan;

 • Chromecast
 • Chromebook
 • Chromebox

hakkında sizlere detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyorum. Bunlar hakkında detaylı bilgiyi isterseniz buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz. Umarım yardımcı olmuşumdur. Yazımı okuduğunuz için teşekkürler.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir