Göz Anjiyosu İle Hangi Hastalıklar Teşhis Edilir?

Gözümüz dışarıdan gelen ışıkları şeffaf ortamlardan geçirerek görme merkezi dediğimiz retina ve sarı nokta diye adlandırdığımız makülada toplar. Gözün içi  damarlarla doludur. Çeşitli  katmanlarda olan bu damarların incelenmesi zaman zaman bazı hastalıklarda çok önemlidir. Gözün içindeki bu damarları inceleyebilmenin en iyi yolu göz anjiyosudur. Göz anjiyosu ile gözün içindeki damarlarda bozukluk olup olmadığı öğrenilebilir. Göz anjiyosunun asıl adı fundus fluoresein anjiografisidir. Göz dibinin anjiyo ile incelenmesi işlemine verilen isimdir. Burada yapılan işlem göze vücuttaki damarlar aracılığıyla verilmiş bir ilacın ulaşması, bu ulaşan ilacın göz içindeki damarlarda gezerken seri olarak fotoğraflarının çekilmesi ve bu fotoğrafların sonucunda göz damarlarında bir bozukluğun olup olmadığının anlaşılmasıdır. Bu teknolojik bir işlemdir. Ve teknolojik aletler gerektirir. Her şeyin başında seri olarak fotoğraf çeken bir makine, vücuda damardan ilacı vermemiz ve bu çektiğimiz fotoğrafların analiz edilip arka arkaya konulması sonucu yapılan ve birçok hastalığın tanısında yol gösterici çok önemli bir araçtır.

Gözdeki damarlar ile vücuttaki damarlar aynıdır. Özel aletler yardımı ile bu damarlar rahatlıkla doktorlar tarafından görülmektedir. Hipertansiyon ve diyabet gibi hastalıklara tanı koyarken göz anjiyosundan yararlanılabilir. Yani göz dibine bakılarak damar patolojisi içeren hastalıklar hakkında fikir edinilebilir. Gözdeki sorunların teşhisinde de göz anjiyosundan yararlanılır.

Göz anjiyosu incelenirken vücuda verilen boyalı madde eğer göz içindeki damarlarda bir problem varsa bu boyalı madde göze geldiğine bu damarlarda sızdırma olacaktır. Bu sızdırmalar o esnada görülmez. Ancak anjiyoda çekilen fotoğraf incelenerek bu sızdırmalar görülür. Ve böylece hastalık tespit edilerek tedavi sürecine başlanılmış olur.

Gözün içinde bulunan damar paketleri, damarsal yapılardaki bozukluklar, damar anomalileri ve yaşa bağlı olarak görme merkezlerinde oluşan tahribatların incelenmesinde de göz anjiyosu yapılabilir.

Diyabet bir damar hastalığıdır. Göz, diyabet hastalığına karşı oldukça hassastır. Göz anjiyosu diyabet hastalarına yapılabilir ve oldukça da yarar sağlar. Göz dibindeki damarlarda kaçak tespit edilirse bu kaçaklar lazer yardımı ile kapatılabilir. Diyabetli hastalar göz dibi anjiyosunu belirli aralıklarla yaptırmalılar. Bu onlar için fayda sağlayacaktır.

göz anjiyosu

Göz Anjiyosu Nasıl Yapılır ? Yan Etkileri Nelerdir? isimli makaleyi okuyarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir