Göz Kırpmanın Sırrı

Göz küresinin büyük kısmı göz yuvasının içinde yer almaktadır. Geri kalan % 10’luk kısım ise gözün dış yüzeyinde bulunmaktadır. Gözdeki bu kısım uçuşan tozlar ve tehlikeli parçacıklar doğrudan temas görmektedir. Bu tehlikelerden korunmak için göz kapağı bulunmaktadır. Göz kapakları gözü dış etkenler koruyan muhteşem sistemin parçalarından birisi olmaktadır. Göz kapaklarının iç kısmında bulunan konjonktiva (Gözün korneaya kadar olan ön kısmı ile göz kapaklarının iç yüzeylerini kaplayan, çok sayıda hücre içeren çok tabakalı silindirik biçimli, ince şeffaf bir tabaka olmaktadır) adlı tabakanın damarları, uykuda oksijen alamayan gözün dış tabakasını beslemektedir.İnce deriden yapılmış. kenarında liflerle kuvvetlendirilmiş olan göz kapağı kolay bir şekilde aşağı ve yukarı kayabilmektedir. Göz kapağı derisinin alt bölümü yağsız ve gevşek olmaktadır. Kan bu bölge toplanmaktadır. Uyanık olunduğu zamanlar göz kırpması refleksini saniyenin onda biri kadar bir zamanda ve dakikada 15 kez kadar sıklıkla yapmaktadır. Açma ve kapatma esnasındaki hareketlerde göz kapağı, göz yüzeyine ince bir sıvı tabakası yayarak, onu gerçek anlamda yıkamaktadır. Aynı zamanda gözün dış yüzeyini parlatmaktadır.

Göz kırpma sayesinde gözler yoğun ışık ve yabancı madde temaslarından korunmaktadır.Göz kapağı içinde bulunan bezler, gözyaşı üretimi yapmaktadır. Bu bezlerden salgılanan yağ sayesinde kirpikler kaplanır ve kirpikleri yukarıya doğru kıvrılarak, gözün görme alanını açmaktadır.

göz kırpmaYapılan araştırmalara göre gözün kapanması anında beyine az kan gittiğini ve bu durumun anlık dinlenme olduğunu yorumlamışlardır. Göz kırpılması esnasında beyinin, dikkatten sorumlu sinir hücreleri mikro saniye kadar etkisiz hale gelir ve bu durumda beyin dinlenmiş olmaktadır. Ancak kısa süreli olan bu görüntü kaybı olayını kişi algılayamamaktadır. Kısa süreli görüntü kaybını insanların hissetmediklerini ve bu sayede beyin göz kırpmaya bağlı olan görme kayıplarını tamamlayarak bilincin hiçbir zaman kaybolmamasını sağlamaktadır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir