Göz Tembelliği Nedir?

Ortalama olarak her 100 insandan üçünün yakalandığı bilinen ve gözün zamanla kendini geliştirememesi ve gerileyerek gözün bulanık ve kötü görmesine yol açan hastalığa, göz tembelliği denmektedir. Göz tembelliğinde bir göz iyi derecede görürken diğer göz görme yetisini kaybetmeye başlar.

Göz tembelliğinin erken hatta bebek yaşlarda farkına varılması gerekir. Çünkü yetişkin bir bireyde göz tembelliği tedavisinin başarılı sonuçlanması oranı oldukça düşük seviyelerdedir. Bebeklerde ise  bu oran çok yüksek seviyelerdedir. Bu yüzden bebekler ebeveynleri tarafından göz muayenesi götürülmeli ve sağlıklı gözlere sahip olup olmadığı hakkında bil almalıdır. Çünkü göz tembelliği hastalığının doktor kontrolü haricinde fark edilmesi ve ortaya çıkarılması zordur. Göz tembelliği doktorun kapsamlı kontrolü sonucunda teşhis edilir ve gerekli tedavi uygulanır.

Göz Tembelliğinin Ortaya Çıkmasındaki Nedenler

  • Gözde şaşılık durumunun oluşması,
  • Bebeğin doğar doğmaz katarakt olması durumu,
  • İki göz arasındaki numara farkının fazla olması,
  • Gözün kırıcı ortamları eğer ki normal pozisyonların dışında bir pozisyonda bulunuyorsa,
  • Göz kapağında bulunan hastalıklar göz tembelliğinin oluşmasına neden olabilir.

Göz tembelliği hastalığındaki en önemli etmen erken teşhistir. Erken teşhis sonucunda tedavi o ölçüde başarılı bir şekilde sonuçlanır. Bu yüzden 5-6 yaşlarına kadar olan göz tembelliği tedavilerinin başarı oranı çok çok yüksektir. Erken teşhisin konulmasının hemen ardından sağlam olan göz kapatılır ve görme bozukluğu yaşanan göz tekrardan kendini yenileme ve iyileştirmeye başlar. Sonrasında da gözlük yardımı ile iki göz aynı seviyede ilerletilir.

Göz Tembelliğinin Tespiti

Makalenin başında da sizlere aktardığımız gibi göz tembelliğinin tespit edilmesinde ebeveynler ve doktorluk yetisi olmayanlar çok fazla başarı gösteremezler. Bu yüzden özellikle bebeklerin ciddi bir göz muayenesinden geçirilmesi ve herhangi bir sorun varsa acil müdahale edilmesi gerekir.

Göz tembelliğinin çocuk yaşta görülür diye bir yanlış yaklaşıma sahip olmayın. Göz tembelliği her yaş aralığında görülebilir. Bebeklerin üzerinde durmamızın asıl sebebi hem onların bize aktaramaması ve muayene edilmesi gerektirdiğidir. Çünkü ülkemizde çok fazla ihmal ve bilgisizlik olduğundan dolayı hastalığın erken teşhisi yapılamıyor ve başarı oranı da düşüyor. 1 ila 3 yaşları arasında olan çocuklar kesinlikle muayene edilmelidir!

Göz Tembelliği Nasıl Tedavi Edilir?

göz tembelliği

Göz tembelliğinin zor yanı erken teşhistir. Tedavisi ise çok basittir. Erken teşhiste bulunulmuş ise başarı oranı da çok yüksektir. Genelde tercih edilen yöntem sağlam gözün gün içerisinde belli aralıklar ile kapatılarak tembelliğin yaşandığı gözün normal rutin çalışmasına varmasını sağlamaktır. Cerrahi bir müdahale gerektirmeyen bir rahatsızlık olan göz tembelliği, aynı zamanda da göz tembelliği tedavisi için oluşturulmuş özel cihazlar ile de tedavi edilebilirler.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir