Gözyaşı Nasıl Oluşur ?

Vücudumuzda salgılanan sıvılar arasında en önemsiz gibi gözüken ama hayati öneme sahip olan gözyaşı, sağladığı faydalar ve oluşumu açısından insanları şaşırtıyor. Gözyaşı gözün korunması ve sağlıklı kalması için çok önemli bir sıvıdır.

Gözyaşı göz çevresinde yer alan hücrelerin salgıları sonucunda oluşur ve aşağıda yer verdiğimiz faydaları sayesinde göz için hayati öneme sahiptir.

Gözde meydana gelen hastalıkların başında bakteri oluşumu ve gözün enfeksiyon kapması yatmaktadır. Gözyaşı ise gözü çok iyi bir şekilde temizleyen bir anti bakteriyel sıvıdır. Gözyaşının ve gözün fonksiyonu bununla sınırlı kalmaz. Göz her kırpıldığında göz üzerinde bulunan gözyaşı perdesi yenilenir. 70 yaşında bir insanın 230 milyon defa göz kırpma işlevini gerçekleştirdiği düşünülürse bu perdenin her defasında yenilenmesi için gözyaşı çok büyük önem arz eder. Gözyaşının anti bakteriyel bir tedavi uygulamasındaki en önemli neden gözyaşının içerisinde bulunan tuzlardır. Gözyaşı bileşenleri itibariyle yaklaşık %98 su geri kalanı ise tuz ve organik maddelerden oluşmaktadır.

gözyaşı

Gözyaşının Faydaları

  • Gözyaşının akması sonucunda göz kurumasına bağlı hastalıklar meydana gelmez. Göz sürekli bir şekilde nemli kalmış olur.
  • Oksijen ve besin taşıyarak gözü besler.
  • Gözün mikrop kapmasını önler ve göz üzerinde olacak yabancı cisimleri temizler.
  • Göz biyolojik olarak bakıldığında oldukça hassas ve narindir. Fakat gözyaşı sayesinde sürekli bir şekilde koruma altında tutulur.

Gözyaşının katman oluşumuna bakıldığında en üst seviyede yağ katmanı bulunmaktadır. Yağ katmanı gözyaşı yukarıda tutarak akmasını engeller.

Yağ katmanın altında sıvı katman yer almaktadır. Gözyaşının baş katmanı olarak da değerlendirebileceğimiz sıvı katman, katmanlar arasındaki eni en büyük olan katmandır. Bu katmanda tuz, protein vb. maddeler yer alır. Bu katman sayesinde gözün (korneanın) enfeksiyon kapması engellenir.

En altta yer alan son katman ise mukus katmanıdır ki göz ile temas halinde olan katmandır. Mukus katmanı ince zarda yer alan hücreler sayesinde salgılanır. Su ile birlikteliği kabul etmeye mukus katmanı, içeriğinde bulundurduğu musin maddesi sayesinde göz yaşının göz çevresinde tutulup yere düşmesini engeller. Bunu yer çekimine karşı koyarak yapar.

göz kuruluğu

Gözyaşı sayesinde göz kuruluğu ve buna bağlı olarak sürtünmenin önüne geçer. Gözyaşının az salgılanması sonucunda kişinin göz kapaklarında fazla sürtünmeye bağlı yanma, acı ve yaralar oluşabilir. Hatta ileri seviyelerde göz şişer ve işlevini yitirecek hale gelir. Bu gibi az gözyaşı salgılayan bireylere doktorlar suni gözyaşı vermektedir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir