grev hakkı

Bu yazıyı Türkiye Cumhuriyeti anayasasında geçen grev hakkı yasası üzerinden açıklayacağız.

Türkiye Cumhuriyeti anayasası içerisinde 54. Madde dahilinde grev hakkı ve detayları açıklanmıştır. Bu madde dahilinde hangi durumlarda grev hakkının kullanılabileceği ve bunun nasıl yapılması gerektiği açıklanmıştır.

Yasa dahilinde siz de grev hakkının nasıl uygulanabileceği ve hangi sınırlar içerisinde kalınması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Grev Hakkı

54. Madde ve Grev Hakkı

  • İşçiler çalıştıkları firma ile toplu iş sözleşmesi yaparken herhangi bir uyuşmazlık yaşarsa ve uygun şartlar oluşmaz ise grev hakkını kullanabilirler.
  • İşçiler grev hakkını kullanırken ve işveren lokavt hakkını kullanırken kesinlikle milli servete ve toplum malına zarar veremez. Önemli olan nokta ise iyi niyettir. İki tarafta hakkını iyi niyetli bir şekilde kullanmalıdır.
  • İşçiler grev hakkını kullanırken eğer ki işyerinde herhangi bir maddi zarar oluşursa yükümlülüğü sendikaya aittir.  Ayrıca grev ve lokavtın yasaklanması ve ertelenmesi gibi durumlar kanunlar ile düzenlenmektedir.
  • Eğer ki grev veya lokavt hakkı ertelenmiş ise bu süre bittikten sonra ortada oluşan uyuşmazlık yüksek hakem kurulu tarafından çözülmektedir. Yüksek hakem kurulunun sahip olduğu görevler de kanun tarafından düzenlenmektedir.
  • Siyasi doğrultuda bir grev veya lokavt gerçekleştirilemez. İşyerini işgal etmek, işi yavaşlatmak ve verimsizlik oluşturmaya çalışmak yasaktır. Bunun  yanısıra greve katılmak istemeyenler işyerlerinde çalışmaya devam edebilir ve grev yapanlar tarafından engelleme kesinlikle yapılamaz.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir