Grev ve Lokavt Nasıl Uygulanır ?

Öncelikle “Grev ve Lokavt Nedir ?” sorusunun cevabını verelim. Grev, işçilerin işyeri ile yaşadığı sıkıntılar sonucunda işi bırakması ve uzlaşmayı istemesidir. Lokavt ise işverenin yaşadığı anlaşmazlık sonucunda süresiz olarak işçilerin işlerine son vermesidir. Peki grev ve lokavt uygulanırken ne gibi sınırlar, yasaklar ve haklar bulunmaktadır ? Bunları yazımızın devamında açıklayacağız.

Grev ve Lokavt Nasıl Uygulanır ?

Grev uygulanmaya başladığında her işçinin katılıp katılmamakta özgür iradesi vardır. Eğer ki çalışmaya devam etmek istiyorsa hiçbir şekilde diğer işçiler baskı yapamaz ve çalışmalarını engelleyemezler. Bunun dışında işçiler greve gitmiş ise ya da işveren lokavt kararı alarak işçilerin işine son vermiş ise işçiler işyerinden uzaklaşmak mecburiyetindedir. Greve katılmak istemeyenlerin işe devam edip etmemesi işverene bağlıdır.

grev ve lokavt nasıl uygulanırGrev yapan veya lokavt sonucu işyerinden uzaklaşan işçiler, işyerini basamaz veya işyerine olan giriş çıkışlara engel olamaz.

Grevden önce işçilerin üretmiş olduğu ürünler işverenin isteği doğrultusunda işlem uygulanır. Satılır veya başka bir yere taşınabilir. İşçilerde işyerinden başka bir yere taşınmasında veya ürünlerin satılmasına mani olamaz.

Greve katılanların işyerine verdiği her türlü maddi zarar sendika tarafından ödenmelidir.

Bazı kurumlarda grev ve lokavt uygulanması yasaktır. “Lokavt Ne Kadar Sürer” yazımızı okuyarak hangi kurumlarda grev ve lokavtın yasak olduğuna bakabilirsiniz.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir