Grev ve Lokavt Nedir? Grev ve Lokavt Nasıl Yapılır?

Grev; bir iş yerinde çalışanların toplu bir şekilde anlaşarak yapılmasını gereken işi yapmamak veya yapılmasını gereken işi büyük ölçüde yavaş yaparak aksatmak sureti ile yapılır.

Grev insanların ekonomik ve sosyal şartlarını korumak ve iyileştirmek için yapılır.Kanun sınırları içinde yapılan greve kanuni grev denir.Yani gerçekten işçinin hakkı verilmiyorsa kanun sınırları içerisinde işçilerin grev yapma hakkı vardır.Eğer keyfi durumlar ve kanuni zemin oluşmamışsa işçilerin yaptığı grev kanun dışı grev olur.

Lokavt ise işverenin işyerinde çalışanları toplu bir şekilde işten çıkartılması ile yapılır.Toplu iş sözleşmesi sırasında ortaya anlaşmazlık çıkarsa lokavt durumları gözükebilir.Bunun da kanuni sınırlar içinde olması gerekir.

Kanunlar gereğince bazı kurum ve kuruluşlarda grev ve lokavt yapılamaz.Bu kurum ve kuruluşlar devlet için hayati önem taşıyan ve aksamaması gereken yerlerdir.Hastane, noter, ulaştırma hizmetleri, eğitim kurumları, mezarlık vb. yerler grev ve lokavtın bulunmadığı yerlerdir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir