Grev Yasası

Grev, işçilerin işyeri ile yaşamış olduğu sorunlar ve anlaşmazlıklar sonucunda iş bırakmak suretiyle kullandığı anayasal bir haktır. Anayasal bir haktır ve anayasada sınırları belirlenmiştir. Anayasanın 54. Maddesi gereğince grev hakkında hükümler ortaya konmuştur.

Anayasanın 54. Maddesi gereğince greve giden işçiler hiçbir şekilde kamu malına ve işyerine zarar veremezler. İşyerine herhangi bir maddi zarar gelirse, sendika işyerine bu zararı ödemekle yükümlüdür. Grev hakkı her işçinin anayasa ile verilmiş bir hakkıdır. Bu hakkı işçiler iyi niyetle kullanmak zorundadır. İyi niyetli bir grevin ardından gerekli anlaşma sağlanmaya çalışılır.

Bazı durumlar vardır ki grev yasaklanır veya ertelenmek zorunda kalır. Bu gibi durumlarda grev kanunu der ki; ertelenme süresi bittikten sonra uyuşmazlıkları Yüksek Hakem Kurulu inceleyecek ve kararını verecektir.

grev yasası

Grev nedir ? sorusunun cevabını birçok yazımızda açıkladık. Bundan sonra önemli olan grevin yasasının içeriğidir. Grev yasasına göre işçiler işyerinde ortak bir karar alarak verimsizlik oluşturmaya gidemez. İşçiler kesinlikle işyerini basamazlar. İşverende istediği gibi lokavt sürecini işletemez. Onunda uyması gereken bazı konular vardır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir