Güdüler Kaça Ayrılır?

Güdü bir insanı harekete geçiren istektir.İnsanları harekete geçirecek birçok güdü vardır.Güdüleriniz davranışlarınızı oluşturur ve oluşan davranışlarınıza yön verir.Güdüler genel olarak 2’ye ayrılır.

Güdüleri Genel İtibariyle Şu Şekilde Sınıflandırabiliriz

  • Birincil Güdüler: Birincil güdülere insanlar doğumuyla birlikte sahip olur.Yani bunların doğtuktan sonra dışarıdan aldığımız tecrübe ve eğitimler ile öğrenmeyiz.Bunları 3 grupta toplamaktayız.
  1. Fizyolojik ihtiyaçlardan ötürü oluşanlar.Bunlar açlık ve susuzluk gibi ihtiyaçlardan oluşan güdülenmedir.
  2. İnsanda bulunan cinsellik güdüsü de doğuştan gelen bir güdüdür.
  3. Son olarak ise araştırma güdüsüdür.İnsan doğumuyla birlikte herşeyi araştırmaya başlar.Fiziksel olarak gelişince kurcalama ve karıştırma ile bu davranışına devam eder.
  • Sosyal Güdüler: İkinci olarak sosyal güdüler vardır.Bunlar doğumundan sonra yaşadığı tecrübelerde öğrendiği güdü türleridir.Yaşadığı çocukluk sırasında bu güdüleri öğrenmeye başlar.Önemli olanları şu şekilde belirtebiliriz;
  1. Bağlanma (Aidiyet) güdüsü bunlardan biridir.Bebek doğumundan sonra yaşadığı ilişkiler ile özellikle annesi ile yaşadığı ilişki ile bağlılık duygusunu öğrenir.Bu iyi bir güdüdür.
  2. Başarma (Ulaşma) güdüsü ise bir diğer önemli güdüdür.Çocukken istediği birşeyi veya istenilen birşeyi yapması sonucunda yaşadığı mutluluk ile başarma güdüsünü öğrenmiş olur.

Genel itibariyle güdüleri bu şekilde anlatmış olduk.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir