Güneş ve Güneş Sistemi

Güneş Sistemi’ne geçmeden önce kısa bir şekilde Güneş’ten bahsedebiliriz.

Güneş, güneş sisteminin ortasında bulunan bir yıldızdır.Aslında büyük yıldız grupları arasına girmese de güneş bu sistemin toplam kütlesinin %99,8 ‘lik bir kısmını oluşturmaktadır.

Güneş hakkındaki bilgiyi kısa tutarak bu makalede daha çok üstünde duracağımız konu olan ‘Güneş Sistemi‘ konusuna geçmek istiyorum.

Güneş Sistemi Modeli
Güneş Sistemi Modeli

Güneş sisteminin oluşturan tüm nesnelere bakmak istersek şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Güneş,
 • Güneşin çekim kuvveti etkisi altında kalan sekiz gezegen, ( Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün — Bu sıralama gezegenlerin güneşe olan uzaklıklarının küçükten büyüğe sıralanmasıdır.)
 • Yukarıdaki 8 gezegene ait olan 166 uydu ,
 • Beş tane cüce gezegen,
 • Cüce gezegenlere ait olan 6 adet uydu,
 • Tüm bunların yanında milyarlarca sayıda bulunan küçük gök cisimlerinden oluşmaktadır.

Güneş Sistemi’nde, Güneş’e yakın olan ilk 4 gezegene ‘iç gezegen‘ denmektedir.Sonraki 4 gezegen ise ‘dış gezegen‘ veya gaz devleri olarak adlandırılmaktadır.Dış gezegenlerde tozdan ve diğer parçacıklardan oluşan halkalar bulunmaktadır.Güneş Sistemi’nde bulunan gezegenlerin isimlerine bakarsak, Dünya dışındaki tüm gezegenlerin isimleri Yunan ve Roma mitolojisindeki tanrı isimlerine dayanmaktadır.

iç gezegenler
İç Gezegenler

Güneş Sistemi Terimleri

Burada genel olarak Güneş Sistemi içerisinde yer alan terimlerden bahsedeceğiz.

 • Gezegen: Etrafındaki doğal uyduları dışında çevresini temizlemiş olan ve sahip olduğu küreye benzeyen biçimine sahip olabilecek kadar bir ağırlığı bulunan gök cismini gezegen denmektedir.Merkür, Venüs, Dünya gezegenlere örnek verilebilir.Gezegenler Güneş etrafında sürekli bir şekilde dönerler.
 • Cüce Gezegen: Cüce gezegenlerini gezegenlerden ayıran ana etmen, kütlesinin etrafındaki küçük cisimleri temizleyememesidir.Yani etrafındaki küçük cisimleri temizleyecek kadar büyüklük ve kütlesel ağırlığa sahip değildir.
  • Keşfedildiği 1930 yılından 2006 yılına kadar dokuzuncu gezegen olarak bilinen ‘Plüton‘ 2006 yılında yapılan değişiklik sonucunda cüce gezegenler sınıflandırılması içine konmuştur.
 • Astronomi Birimi (AB): Bu kavram Güneş Sistemi içindeki uzaklıkları belirtmeye yarayan bir uzaklık birimidir.Güneş ile Dünya arasındaki mesafe 149.598.000 km olup bu mesafeye 1 AB denmektedir.Yani örnek vermek gerekirse Plüton’un Güneş’e olan uzaklığı 38 AB’dir.

Güneş Sisteminin Yapısı

Güneş Sistemi’ni çekim kuvveti sayesinde bir arada tutan, G2V tipinde bir sarı cüce bulunmaktadır.Bu sarı cüce Güneş olarak isimlendirilmiştir.

Güneş
Güneş

Tüm gezegenler bir yörünge üstünde olacak şekilde Güneş’in etrafında dönerler.Bu dönme hareketleri Kepler yasaları ile açıklanmaktadır.Yörüngeler eliptik veya dairesel biçimlerdedir.

Güneş Sistemi bazı bölgelere ayrılmıştır.Bunlar; İç Güneş Sistemi, Orta Güneş Sistemi, Neptün Ötesi Bölge ve Daha Öte Bölgelerdir.

Güneş Sistemi’nin Gökada İçerisinde Bulunan Konumu

Güneş Sistemi, Samanyolu gökadası içerisinde bulunmaktadır.Güneş Sistemi’nin çapı 100.000 ışık yılı olurken içerisinde 200 milyara yakın yıldız bulundurmaktadır.

Samanyolu’nun Orion kolunda bulunan Güneş Sistemi’nin konumu o kadar önemlidir ki Dünya’da yaşam olmasının buna bağlı olduğu söylenmektedir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir