Güneşin Dengesi Değişiyor

Güneş, Dünya’ya en yakın olan yıldızdır.Güneş içinde bulunan hidrojen atomlarının birbirleri ile etkileşimi sonucunda büyük bir enerji ortaya çıkıyor.Bu enerji, 2 milyar tane büyük nükleer santralin 1 yılda ürettiği enerjiye eşittir.

Peki bu enerji sonsuza kadar devam edecek mi? Güneşin içinde bulunan yakıtın sonsuza kadar varolması söz konusu değil.Bununla birlikte bittiğine insanoğlunun tanık olması da söz konusu değil.Çünkü güneşin daha milyarlarca yıl daha yanacak kadar yakıtı var.

Her yıl kırılan sıcaklık rekorları ve güneşin yaydığı sıcaklığın sürekli bir şekilde artmasının sebebi ne olabilir? Bunu tetikleyen etmen güneşin çekirdeğinin küçülmesidir.Güneş çekirdeğinde bulunan hidrojen atomları güneşin yakıtıdır.Hidrojen atomları azaldıkça güneşin çekirdeği küçülmekte ve hacim azalmaktadır.Hacim azalınca basınç artar ve hidrojen atomları basıncın artması ile daha fazla tepkimeye girer.Bunun sonucunda daha büyük enerjiler ortaya çıkar.

Güneşin sıcaklığı arttıkça bunun kötü etkisini insanlar her alanda görmeye başlayacaktır.Buzulların erimesi ile bazı sahil şehirleri sular altında kalacak.Aşırı sıcakların etkisiyle insan ölümleri artacak.Birçok teknolojik alet çalışmamaya ve sorun yapmaya başlayacaktır.

Güneş bizim için sadece ısınma değil aynı zamanda bir denge unsurudur.Güneşin etkisini sadece sıcaklık ve ışık ile sınırlandıramayız.Onun değişmesi demek dünyanın değişmesi anlamına gelmektedir.

Asırlar geçtikçe dünyada su yok olmaya başlayacak.Suyun buharlaşma süresi çok az bir süreye düşecek ve gazlı içecekler birer bomba haline gelecek.Daha fazla suyun buharlaşması ile bulutlar devasa kasırgalara yol açacak.Yine de kasırga esnasında yağan yağmurlar yere düşmeden buharlaşacaktır.

Güneş yaşlandıkça sıcaklığı ve büyüklüğü artacaktır.Bunun gerçekleşmesine daha milyarlarca yıl olsa da şimdiden dengede oluşan sorunları görmeye başladık.

 

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir