Gürültüden Elektrik Üretmeyi Başardılar

Fen Lisesi 10’nuncu sınıf öğrencileri Berkay Yıldız ve Aydın Demirci okulun fizik öğretmeni Cahit Bardakçı ile birlik olarak çok değişik bir proje geliştirdiler. Proje gerçekten değişik çünkü, değişik seslerle enerji sağlanmaktadır.

Davul, zurna gibi enstrümanlarla sesler çıkarıp, bağırarak ses titreşimlerini toplayan öğrenciler, oluşturdukları prototipte bulunan ampulü , gürültü yoluyla elde ettikleri enerji ile yakmayı başarmışlardır. Öğretmenleri, gençlerin kendilerine gelerek ses yoluyla enerji ürettiklerini ve bunu da ampulü yakmada kullandıklarını belirtmeleri üzerine bu proje üzerine çalışmaya başladıklarını ifade eden Bardakçı, bu sayede gerçekten ilgin bir proje geliştirmişlerdir. Öğretmenleri, “ öğrencilerinin düşünceleri üzerine proje hakkında bilgiler toplayarak bir prototip geliştirdiklerini ve bu sayede de ses yollarıyla oluşturulan enerji burada toplanarak ampulü yaktığını ifade etmektedir”. Prototip özelliğinin daha da çok geliştirileceği ve profesyonel olarak kullanılacağını da belirtilmektedir.

gürültüGeliştirilen bu ses enerjisini, konser alanlarında, fabrikalarda, stadyum gibi sesli ortamlarda denenebilineceğini ve bu bakımdan da fayda sağlanacağı belirtilmektedir. Geliştirilecek büyük prototip’in fabrikalara kurularak buralarda ses yardımıyla enerji depolanabilmesi bakımından da oldukça fayda sağlayacaktır.

Berkay yıldız, “ geliştirdikleri Prototip sayesinde elektrik konusunda ilginç bir projeye imza attıklarını ve Dünyanın sorunu olan elektrik sorununa da geliştirdikleri bu proje sayesinde fayda sağlayacaklarını” belirterek, bu alanda ilginç ve başarılı bir projeye imza atmışlardır gençleri tebrik etmek gerekir…

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir